Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie

Wokół Tajwanu trwają obecnie największe w historii ćwiczenia chińskiej armii w rejonie Cieśniny Tajwańskiej. To pokłosie wizyty Nancy Pelosi, spikerki Izby Reprezentantów na Tajwnaie.

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Pekin nigdy nie wyrzekł się siły w celu przywrócenia suwerenności nad wyspą.

W czwartek u wybrzeży Tajwanu spadały pociski balistyczne, wystrzelone przez Chiny w ramach ćwiczeń. Pięć pocisków spadło też na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii.

Czytaj więcej

Niezidentyfikowany samolot nad Tajwanem. Wystrzelono flary

W związku z wizytą Pelosi na Tajwanie Chiny zawiesiły współpracę z USA w niektórych obszarach - m.in. przerwane zostały kontakty między przedstawicielami armii Chin i USA.

W sobotę rano ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że liczne chińskie okręty i samoloty realizowały zadania w rejonie Cieśniny Tajwańskiej, a niektóre przekroczyły tzw. linię mediany, która nieformalnie dzieli wody Cieśniny na część "chińską" i "tajwańską". Zdaniem władz w Tajpej sobotnia faza ćwiczeń obejmowała symulowanie ataku na Tajwan.

Wokół Tajwanu trwają obecnie największe w historii ćwiczenia chińskiej armii w rejonie Cieśniny Tajwańskiej

Tajwańska armia wysłała samoloty i okręty, które monitorują działania chińskiej armii. Zestawy rakietowe broniące tajwańskiego wybrzeża postawiono w stan gotowości bojowej.

Resort obrony Tajwanu poinformował też, że tajwańska armia wystrzeliła flary, aby odpędzić siedem dronów, które pojawiły się w piątek nad należącym do Tajwanu archipelagiem Kinmen oraz wysłać ostrzeżenie niezidentyfikowanemu samolotowi, który pojawił się nad archipelagiem Mazu Liedao.

W piątek chińskie Dowództwo Teatru Wschodniego poinformowało, że chińska armia ćwiczy na wodach znajdujących się na północ, na południowy zachód i na wschód od Tajwanu, by przetestować możliwości armii w zakresie działań połączonych.