Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie

Z informacji resortu obrony Tajwanu wynika, że tajwańska armia wystrzeliła flary, aby odpędzić siedem dronów, które pojawiły się w piątek nad należącym do Tajwanu archipelagiem Kinmen oraz wysłać ostrzeżenie niezidentyfikowanemu samolotowi, który pojawił się nad archipelagiem Mazu Liedao. 

Resort obrony Tajwanu poinformował, że jednostki tajwańskiej armii pozostają w stanie podwyższonej gotowości na obu tych archipelagach, które znajdują się w pobliżu wybrzeża Chin kontynentalnych.

Zorganizowane przez Chiny ćwiczenia są pokłosiem wizyty na wyspie Nancy Pelosi

Wokół Tajwanu trwają największe w historii, jeśli chodzi o rejon Cieśniny Tajwańskiej, ćwiczenia chińskiej armii.

W czasie ćwiczeń dochodzi do regularnego przekraczania przez chińskie okręty i samoloty tzw. linii mediany - linii nieformalnie dzielącej Cieśninę Tajwańską na część "chińską" i "tajwańską".

Czytaj więcej

Ryzyko wojny Stanów Zjednoczonych z Chinami jest realne

Zorganizowane przez Chiny ćwiczenia są pokłosiem wizyty na wyspie Nancy Pelosi, spikerki Izby Reprezentantów. Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Pekin nigdy nie wyrzekł się siły w celu przywrócenia suwerenności nad wyspą.

W czwartek u wybrzeży Tajwanu spadały pociski balistyczne, wystrzelone przez Chiny w ramach ćwiczeń. Pięć pocisków spadło też na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii.