Turcja nie popiera przyłączenia Finlandii do NATO. Helsinki apelują o cierpliwość

Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto wezwał w piątek do zachowania cierpliwości i zaapelował o ostrożne podejście w odpowiedzi na turecki opór wobec członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO.

Publikacja: 14.05.2022 07:36

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan

Foto: AFP

Recept Tayyip Erdogan, prezydent Turcji stwierdził, że nie jest możliwe, aby Turcja patrzyła przychylnie na plany Szwecji i Finlandii, które chcą przystąpić do NATO.

Wyjaśnił, że Turcja jest niechętna rozszerzeniu NATO o Finlandię i Szwecję, ponieważ oba kraje są "siedzibą wielu terrorystycznych organizacji".

Czytaj więcej

Erdogan: Turcja nieprzychylna przyjęciu do NATO Finlandii i Szwecji

- Potrzebujemy trochę cierpliwości w tego typu procesach, to nie dzieje się w jeden dzień (...). Podejmujmy kwestie krok po kroku - skomentował słowa Erdogana szef MSZ Finlandii.

Wypowiedź prezydenta Turcji była zaskoczeniem dla Finlandii, ponieważ Haavisto dwukrotnie odwiedził kraj w ostatnich miesiącach, a prezydent Finlandii Sauli Niinisto rozmawiał telefonicznie z Erdoganem na początku kwietnia.

Niinisto i premier Sanna Marin rozpoczęli w czwartek proces ubiegania się Finlandii o członkostwo w NATO, ogłaszając, że oboje opowiadają się za przystąpieniem do sojuszu, co jest istotną zmianą polityki spowodowaną inwazją Rosji na Ukrainę. 

Dyplomacja
Cieśnina Tajwańska: O krok od kolizji niszczyciela USA z chińskim okrętem
Dyplomacja
Chiny: Dążymy do dialogu. Starcie z USA byłoby katastrofą
Dyplomacja
Tajna wizyta szefa CIA w Chinach
Dyplomacja
Chiny apelują o to, by nie przekazywać broni Ukrainie
Dyplomacja
Blinken w Finlandii: Chcemy wesprzeć budowę armii przyszłości Ukrainy
Dyplomacja
Władze RPA zastanawiają się czy mają aresztować Putina