Reklama

Turcja nie popiera przyłączenia Finlandii do NATO. Helsinki apelują o cierpliwość

Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto wezwał w piątek do zachowania cierpliwości i zaapelował o ostrożne podejście w odpowiedzi na turecki opór wobec członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO.

Publikacja: 14.05.2022 07:36

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan

Foto: AFP

Recept Tayyip Erdogan, prezydent Turcji stwierdził, że nie jest możliwe, aby Turcja patrzyła przychylnie na plany Szwecji i Finlandii, które chcą przystąpić do NATO.

Wyjaśnił, że Turcja jest niechętna rozszerzeniu NATO o Finlandię i Szwecję, ponieważ oba kraje są "siedzibą wielu terrorystycznych organizacji".

Czytaj więcej

Erdogan: Turcja nieprzychylna przyjęciu do NATO Finlandii i Szwecji

- Potrzebujemy trochę cierpliwości w tego typu procesach, to nie dzieje się w jeden dzień (...). Podejmujmy kwestie krok po kroku - skomentował słowa Erdogana szef MSZ Finlandii.

Wypowiedź prezydenta Turcji była zaskoczeniem dla Finlandii, ponieważ Haavisto dwukrotnie odwiedził kraj w ostatnich miesiącach, a prezydent Finlandii Sauli Niinisto rozmawiał telefonicznie z Erdoganem na początku kwietnia.

Reklama
Reklama

Niinisto i premier Sanna Marin rozpoczęli w czwartek proces ubiegania się Finlandii o członkostwo w NATO, ogłaszając, że oboje opowiadają się za przystąpieniem do sojuszu, co jest istotną zmianą polityki spowodowaną inwazją Rosji na Ukrainę. 

Dyplomacja
Zełenski: Chcę daty wejścia do UE. Kosiniak-Kamysz ostrzega przed „największym niebezpieczeństwem”
Dyplomacja
Ambasador USA we Francji bez dostępu do członków rządu. To ojciec zięcia Trumpa
Dyplomacja
To ten kraj zostanie kolejnym członkiem UE? Może zadziałać „efekt Trumpa”
Dyplomacja
Kanclerz Niemiec mówił, że II wojna światowa trwała cztery lata. Szef MSWiA: Niefortunne
Materiał Promocyjny
Dove Self-Esteem: Wsparcie dla nastolatków
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama