- Jeśli społeczność międzynarodowa nie zajmie zdecydowanego stanowiska w tej kwestii, zrobi to Izrael - powiedział Herzog. - Izrael się obroni - dodał.

Herzog spotkał się z ambasadorem USA w czasie uroczystości, w trakcie której przyjął listy uwierzytelniające od amerykańskiego dyplomaty.

Prezydent Izraela podkreślił, że jego kraj "blisko przygląda się negocjacjom z Iranem" w kwestii ewentualnego powrotu przez USA do porozumienia nuklearnego, od którego odstąpił poprzedni prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump.

Czytaj więcej

Izrael wzywa do natychmiastowego przerwania rozmów nuklearnych z Iranem

Izrael sprzeciwia się powrotowi do tego porozumienia i apeluje do USA o wstrzymanie rozmów. Prezydent Herzog podkreślił jednocześnie, że jego kraj jest otwarty na "kompleksowe, dyplomatyczne rozwiązanie, które trwale rozwiąże problem zagrożenia nuklearnego ze strony Iranu".

- Jeśli nie uda się osiągnąć takiego rozwiązania, Izrael zachowuje wszystkie opcje na stole - dodał Herzog.

Izrael się obroni

Prezydent Izraela, Izaak Herzog

Nides zapewnił prezydenta Izraela, że USA są zdeterminowane, by nie dopuścić do pozyskania broni atomowej przez Iran.

- Będziemy nadal blisko współpracować na rzecz pokoju i stabilności oraz przeciwstawienia się zagrożeniu, jakie Iran stwarza dla Izraela i regionu - zapewnił ambasador.

W niedzielę do USA wyleciał szef Mosadu (izraelskiego wywiadu), a w czwartek do USA wybiera się izraelski minister obrony, Beni Ganc. Obaj mają rozmawiać z przedstawicielami administracji USA o zagrożeniu, jakie stanowi Iran.