Dutton wskazał na militaryzację przez Chiny wód Morza Południowochińskiego, agresywną postawę wobec Tajwanu i wprowadzenie nowego prawa o bezpieczeństwie narodowym w Hongkongu jako przykłady działań, które są sprzeczne z pokojową retoryką Pekinu.

- Wiemy, że chiński rząd często twierdzi, iż jest oddany pokojowi, współpracy i rozwojowi - mówił minister obrony Australii przemawiając w Canberze.

Jesteśmy świadkami sprzeczności między słowami i działaniami Chin

Peter Dutton, minister obrony Australii

- A mimo to jesteśmy świadkami sprzeczności między słowami i działaniami. Obserwujemy bardzo blisko jak chiński rząd angażuje się w coraz bardziej alarmujące działania - dodał Dutton.

Czytaj więcej

Rząd Australii chce brać udział w wojnie o Tajwan. Opozycja zaniepokojona

Chińska ambasada w Canberze zareagowała na słowa Duttona twierdząc, że "wprowadza on w błąd Australijczyków" i "zaognia konflikty i podziały między ludźmi i narodami".

Australia potwierdziła wcześniej, że namierzyła w sierpniu chiński okręt wywiadowczy na wodach australijskiej wyłącznej strefy ekonomicznej, ale nie na wodach terytorialnych Australii.

Premier Scott Morrison stwierdził, że okręt - druga jednostka tego typu, która pojawiła się w pobliżu Australii w ostatnich miesiącach - nie łamał prawa międzynarodowego w czasie swojego rejsu. - Ale nie myślcie, że nie obserwujemy ich, skoro oni obserwują nas - dodał.