Do podpisania traktatu doszło w momencie, gdy w Niemczech zmienia się rząd, a z europejskiej sceny politycznej, po 16 latach, schodzi Angela Merkel. Nowym kanclerzem Niemiec zostanie socjaldemokrata Olaf Scholz, który stanie na czele koalicji SPD z liberałami z FDP i Zielonymi.

Traktat Kwirynalski ma na celu wzmocnienie współpracy pomiędzy Paryżem i Rzymem w takich dziedzinach jak obronność, polityka migracyjna, gospodarka, kultura i handel.

Cytowane przez Reuters źródło we włoskiej dyplomacji mówiąc o nowym traktacie wyjaśnia, że Emmanuel Macron chce "stworzyć nową oś z Włochami", podczas gdy "Włochy są zainteresowane dołączeniem do francusko-niemieckiego duetu". W czasach rządów kanclerz Angeli Merkel współpracujące ze sobą Niemcy i Francja odgrywały kluczową rolę w Unii Europejskiej. Jednak obecnie, wobec zmiany układu rządzącego w Niemczech, nowy rząd Olafa Scholza, zwłaszcza w pierwszych miesiącach, skupi się zapewne bardziej na sprawach krajowych. 

Czytaj więcej

Południowcy razem. Traktat zwiążę Francję I Włochy

Rozmowy o traktacie kwirynalskim trwały od 2017 roku. Zostały zawieszone w 2018 roku, gdy władze we Włoszech objął rząd Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd, który wdał się w konflikt z Macronem w kwestii polityki imigracyjnej. W 2019 roku Macron na krótko odwołał nawet ambasadora Francji z Włoch.

Jednak od momentu objęcia urzędu premiera Włoch przez Mario Draghiego, byłego dyrektora Europejskiego Banku Centralnego, relacje Francji z Włochami znacznie się poprawiły.

Francuskie źródło dyplomatyczne zaprzecza sugestiom, że zbliżenie Włoch z Francją zmienia dyplomatyczne priorytety Paryża w ramach UE. - Relacje dwustronne (w ramach UE), które są silne... uzupełniają się wzajemnie - mówi rozmówca Reutera.

Rozmowy o traktacie kwirynalskim trwały od 2017 roku

Traktat kwirynalski jest luźno wzorowany na porozumieniu z 1963 roku zawartym między Francją a Niemcami. Po jego wejściu w życie Paryż i Rzym będą prawdopodobnie uzgadniać wspólne stanowisko przed szczytami UE, tak jak obecnie Francja robi to z Niemcami.

Pełna treść traktatu nie została jeszcze opublikowana.