Pjongjang powiększa potencjał swojej armii w celu samoobrony, a nie po to, aby rozpocząć wojnę - mówił Kim Dzong Un na wystawie sprzętu wojskowego. Wypowiedź przywódcy Korei Północnej cytuje agencja KCNA.

Kim poczynił te uwagi stojąc obok systemów uzbrojenia, w tym znajdujących się w arsenale Korei Północnej rakiet międzykontynentalnych - wynika ze zdjęcia opublikowanego przez partyjny dziennik "Rodong Sinmun". Jedna z rakiet, którą widać było obok Kima to Hwasong-16, największa rakieta międzykontynentalna, którą dysponuje Korea Północna. Po raz pierwszy pokazano ją publicznie w czasie parady wojskowej w październiku 2020 roku. Korea Północna nie przeprowadziła jeszcze testu tej rakiety.

- Nie rozważamy wojny z kimkolwiek, chcemy raczej przeciwdziałać wojnie i - dosłownie - zwiększyć odstraszanie przed wojną, aby chronić narodową suwerenność - mówił Kim.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un zapowiada stworzenie "niezwyciężonej armii"

Północnokoreańska telewizja państwowa pokazała przebitki, na których widać jak Kim śmieje się i klaszcze, gdy żołnierze północnokoreańskiej armii rozbijają rękoma cegły umieszczone na klatkach piersiowych ich kolegów, a inni rozrywają łańcuchy, którymi są skrępowani.

Nie rozważamy wojny z kimkolwiek, chcemy raczej przeciwdziałać wojnie

Kim Dzong Un, przywódca Korei Północnej

Ministerstwo obrony Korei Południowej poinformowało, że amerykański i południowokoreański wywiad analizują co dokładnie pokazano na wystawie, na której pojawił się Kim.

Rzecznik Departamentu Stanu USA podkreślił, że celem amerykańskiej administracji jest całkowita denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego, ale Waszyngton "nie ma wrogich intencji" wobec Korei Północnej i jest gotów spotkać się z przedstawicielami Pjongjangu "bez warunków wstępnych".

Pjongjang utrzymuje, że nie jest zainteresowany rozmowami, dopóki Waszyngton utrzymuje wrogą politykę wobec Korei Północnej - utrzymuje sankcje i przeprowadza działania wojskowe (ćwiczenia) w Korei Południowej. 

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

Kim stwierdził też, że "nieograniczone i groźne" działania Seulu mające na celu wzmocnienie armii Korei Południowej "niszczą równowagę wojskową na Półwyspie Koreańskim i zwiększają niestabilność militarną oraz zagrożenie".

- Pod absurdalnym pretekstem odpowiedzi na nasze groźby, Korea Południowa otwarcie wyrażała chęć zdobycia nad nami przewagi militarnej przy różnych okazjach - stwierdził Kim.