Kim Dzong Un poinformował, że opracowywana przez Koreę Północną broń ma służyć zapewnieniu ochrony, a nie wywołaniu wojny. Przywódca wypowiedział się podczas wystawy obronnej. Za jego plecami ustawiono dwie duże rakiety.

Korea Północna przetestowała ostatnio nowe pociski hipersoniczne i przeciwlotnicze. W tym samym czasie Korea Południowa testowała swoje pociski wystrzeliwane z okrętów podwodnych.

W swoim wystąpieniu na wystawie Samoobrona 2021 w Pjongjangu, gdzie zaprezentowano sprzęt wojskowy, w tym czołgi, Kim odniósł się do kwestii rozbudowy wojsk na Południu. Powiedział, że Korea Północna nie chce walczyć ze swoim sąsiadem.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un
Kim Dzong Un do członków władz Korei Płn.: Nie możecie żądać przywilejów

- Nie rozmawiamy z nikim o wojnie, raczej o tym, aby zapobiec wojnie i dosłownie zwiększyć potencjał odstraszania w celu ochrony suwerenności narodowej - mówił Kim.

Kim oskarżył również USA o podsycanie napięć między Koreą Północną a Południową. Dodał, że nie ma "żadnych podstaw", aby jego kraj uwierzył, że USA nie są wrogo nastawione.

Negocjacje w martwym punkcie

Waszyngton pod przewodnictwem prezydenta Joe Bidena wielokrotnie powtarzał, że jest gotowe do rozmów z Koreą Północną, ale przed złagodzeniem sankcji zażądały od Pjongjangu rezygnacji z broni nuklearnej. Korea Północna do tej pory odmawiała.

ONZ zabrania Korei Północnej testowania pocisków balistycznych i broni jądrowej. Kraj wielokrotnie lekceważył te zakazy, co prowadziła do wprowadzenia surowych sankcji.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

W zeszłym miesiącu agencja atomowa ONZ stwierdziła, że Korea Północna prawdopodobnie ponownie uruchomiła reaktor, w którym można produkować pluton do broni jądrowej, nazywając to "głęboko niepokojącym" wydarzeniem.