AUKUS - partnerstwo USA, Wielkiej Brytanii i Australii, jest odpowiedzią na rosnące wpływy Chin w regionie Indo-Pacyfiku, w którym znajduje się również Indonezja.

W wydanym w piątek oświadczeniu MSZ Indonezji wyraził obawę, że pozyskanie przez Australię okrętów podwodnych o napędzie atomowym doprowadzi do wyścigu zbrojeń i pokazów siły w regionie.

MSZ Indonezji wzywa Australię, aby ta działała w zgodzie z przepisami prawa międzynarodowego.

Martwimy się, że znajdziemy się w centrum wojny i połowy przestaną być bezpieczne

Hendri, rybak z Wysp Natuna

Premier Australii, Scott Morrison mówił rano w rozmowie z radiem ABC, że indonezyjski resort obrony i resort spraw zagranicznych zostały poinformowane o planach Australii dotyczących budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Morrison ma na ten temat wkrótce rozmawiać z prezydentem Indonezji, Joko Widodo.

Indonezyjska marynarka wojenna w czwartek poinformowała o zintensyfikowanie patroli w rejonie Wysp Natuna w pobliżu których miały pojawiać się chińskie i amerykańskie jednostki.

Czytaj więcej

Boris Johndon, Scott Morrison i Joe Biden
Zachód się obudził: Oczy skierowane na Pekin

Przewodniczący związku rybaków na Wyspach Natuna poinformował, że indonezyjscy rybacy zauważyli w pobliżu wyspy sześć chińskich jednostek, w tym okręty wojenne. Na wodach tych mają też regularnie pojawiać się amerykańskie jednostki.

- Martwimy się, że znajdziemy się w centrum wojny i połowy przestaną być bezpieczne - twierdzi jeden z rybaków, Hendri, w rozmowie z agencją Reutera (nie chciał podać swojego nazwiska).

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

Chiny nie mają roszczeń wobec wysp Natuna, ale twierdzą, że mają prawa do połowów na wodach w ich pobliżu. Roszczenia te są kwestionowane przez inne kraje regionu.