Indonezyjscy rybacy boją się, że znajdą się w centrum wojny USA z Chinami

Indonezja wyraziła w piątek obawy, że umowa między USA, Australią a Wielką Brytanią, na mocy której Australia zbuduje osiem okrętów podwodnych o napędzie atomowym, doprowadzi do wyścigu zbrojeń w regionie Indo-Pacyfiku, w którym dużą aktywnością wykazują się Chiny.

Publikacja: 17.09.2021 10:03

Rybak z Indonezji

Rybak z Indonezji

Foto: PAP/EPA

arb

AUKUS - partnerstwo USA, Wielkiej Brytanii i Australii, jest odpowiedzią na rosnące wpływy Chin w regionie Indo-Pacyfiku, w którym znajduje się również Indonezja.

W wydanym w piątek oświadczeniu MSZ Indonezji wyraził obawę, że pozyskanie przez Australię okrętów podwodnych o napędzie atomowym doprowadzi do wyścigu zbrojeń i pokazów siły w regionie.

MSZ Indonezji wzywa Australię, aby ta działała w zgodzie z przepisami prawa międzynarodowego.

Martwimy się, że znajdziemy się w centrum wojny i połowy przestaną być bezpieczne

Hendri, rybak z Wysp Natuna

Premier Australii, Scott Morrison mówił rano w rozmowie z radiem ABC, że indonezyjski resort obrony i resort spraw zagranicznych zostały poinformowane o planach Australii dotyczących budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Morrison ma na ten temat wkrótce rozmawiać z prezydentem Indonezji, Joko Widodo.

Indonezyjska marynarka wojenna w czwartek poinformowała o zintensyfikowanie patroli w rejonie Wysp Natuna w pobliżu których miały pojawiać się chińskie i amerykańskie jednostki.

Czytaj więcej

Zachód się obudził: Oczy skierowane na Pekin

Przewodniczący związku rybaków na Wyspach Natuna poinformował, że indonezyjscy rybacy zauważyli w pobliżu wyspy sześć chińskich jednostek, w tym okręty wojenne. Na wodach tych mają też regularnie pojawiać się amerykańskie jednostki.

- Martwimy się, że znajdziemy się w centrum wojny i połowy przestaną być bezpieczne - twierdzi jeden z rybaków, Hendri, w rozmowie z agencją Reutera (nie chciał podać swojego nazwiska).

Chiny nie mają roszczeń wobec wysp Natuna, ale twierdzą, że mają prawa do połowów na wodach w ich pobliżu. Roszczenia te są kwestionowane przez inne kraje regionu.

Dyplomacja
Nieoficjalnie: Ukraina może dziś podpisać umowę surowcową z USA
Dyplomacja
Donald Trump: Gdybym nie został prezydentem, Władimir Putin zająłby całą Ukrainę
Dyplomacja
Francja oskarża rosyjski wywiad o serię cyberataków
Dyplomacja
Kto pojawi się na Szczycie Trójmorza w Warszawie? Będzie „ważny gość z Ukrainy”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Dyplomacja
Donald Trump: Być może Putin po prostu mnie podpuszcza
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne