Przykładem takich kierunków są m.in. pielęgniarstwo, psychologia, fizjoterapia, dietetyka, farmacja, diagnostyka laboratoryjna, ratownictwo medyczne, zdrowie publiczne czy chemia medyczna.
Jednym z najbardziej dynamicznych i poszukiwanych zawodów medycznych na rynku pracy są pielęgniarki. Jak informuje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, do 2030 roku liczba pielęgniarek i położnych zmniejszy się o ponad 26 tys. Ten kierunek w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym podczas ubiegłorocznej rekrutacji wśród studiów I stopnia cieszył się największym zainteresowaniem. O jedno miejsce ubiegały się 4,4 osoby, co stanowi istotny wzrost względem poprzednich lat. Studia trwają trzy lata. Drugim najbardziej popularnym kierunkiem studiów I stopnia w GUMed okazała się dietetyka, na którą o jedno miejsce ubiegało się 7,6 osoby. Obok kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego trzecim, najbardziej popularnym kierunkiem wśród studiów magisterskich stacjonarnych podczas ostatniej rekrutacji w GUMed była fizjoterapia. O jedno miejsce ubiegało się 10 kandydatów. – Fizjoterapia to medyczny kierunek związany z leczeniem lub łagodzeniem skutków choroby i ich następstw, zapobieganiem oraz przywracaniem sprawności człowieka. Studia trwają 5 lat – mówi dr n. hum. Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy, kierownik sekcji ds. komunikacji, Gdański Uniwersytet Medyczny.
Fizjoterapeuci pracują w szpitalach, klinikach rehabilitacyjnych, ośrodkach sportowych oraz prowadzą własne praktyki. Nauką cieszącą się dużą popularnością w ostatnim czasie jest także dietetyka. Zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie jest zapewne związane z problemem nadwagi i otyłości. Praca dietetyka może obejmować poradnictwo żywieniowe, pracę w szpitalach, klinikach, domach opieki, a także w sektorze wellness i fitness.
– W związku z narastającymi problemami psychicznymi w społeczeństwie rośnie również zapotrzebowanie na psychologów. GUMed oferuje pierwsze w Polce studia psychologiczne odbywające się na uczelni medycznej na kierunku psychologia zdrowia. W ramach tego kierunku do wyboru są dwie ścieżki: zaburzenia psychiczne i psychosomatyczne oraz neuropsychologia kliniczna. W minionym roku akademickim o jedno miejsce na kierunku ubiegało się 12 osób. Studia trwają 5 lat. Program nauki zaplanowano zgodnie z międzynarodowymi standardami EuroPsy – jest to ujednolicony, ogólnoeuropejski wzorzec kwalifikacji zawodowych psychologów opracowany przez Europejską Federację Towarzystw Psychologicznych (EFPA) – mówi rzeczniczka.
Uniwersytet Jagielloński proponuje m.in. chemię medyczną, zarządzanie w ochronie zdrowia, biochemię (studia stacjonarne I stopnia). – Wyzwania współczesnej cywilizacji stwarzają potrzebę nieustannego poszukiwania nowych związków biologicznie aktywnych, ich analizy i izolacji z materiału biologicznego, wspomaganego komputerowo projektowania nowych związków oraz syntezy przy wykorzystaniu zaawansowanych metod chemii organicznej pozwalających na otrzymanie produktu o żądanym stopniu czystości – o tym właśnie jest kierunek chemia medyczna. Bazuje on na podstawach z zakresu chemii oraz dodatkowo obejmuje wybrane zagadnienia z zakresu nauk biologicznych, medycznych i farmaceutycznych. Absolwenci są przygotowani do pracy w różnorodnych gałęziach przemysłu chemicznego, w przemyśle biotechnologicznym, farmaceutycznym – mówi Adam Koprowski, rzecznik prasowy UJ. Inną propozycją dla osób, które chcą związać swoją karierę z sektorem ochrony zdrowia, ale na pozamedycznych stanowiskach pracy, jest kierunek zarządzanie w ochronie zdrowia.