Zmiany przyspieszają coraz bardziej

Nowoczesne technologie i rozwiązania multimedialne nie tylko świetnie sprawdzają się w procesie rozwoju pracowników czy szkoleniach e-learningowych, ale też mają duży wpływ na ich codzienną pracę, a także … rozrywkę.

Publikacja: 23.11.2023 21:00

Zmiany przyspieszają coraz bardziej

Foto: Adobe Stock

Wraz z ich rozwojem kształtują się nowe miejsca pracy, ale niektóre zawody wymierają, a na ich miejsce pojawiają się nowe.

Wybieramy pracę hybrydową

Jeszcze do niedawna wydawało się, że podstawą rynku jest praca stacjonarna, ale już w czasie pandemii koronawirusa okazało się, że nie do końca tak jest. Coraz większe znaczenie zyskuje praca zdalna czy w systemie hybrydowym – częściowo stacjonarna, częściowo zdalna.

Z raportu „Dwa lata nowej normalności” portalu Pracuj.pl, wynika, że 60 proc. badanych wybiera pracę hybrydową jako preferowany model realizacji obowiązków. A wynika to z tego, że nowe narzędzia cyfrowe umożliwiają taką pracę.

Pomocne są zwłaszcza m.in. platformy do spotkań online, które w czasie pandemii zyskały rekordową popularność, aplikacje służące automatyzacji sporządzania notatek ze spotkań czy kontrolowaniu efektów pracy osób na home office.

Praca zdalna zostanie na stałe wprowadzona do kodeksu pracy. Nowe przepisy weszły w życie 7 kwietnia 2023 roku. Jak wynika z badań portalu pracuj.pl, obecnie 28 proc. Polaków pracuje zdalnie lub hybrydowo.

Zmienia się rynek pracy

Powoli wkraczamy w erę, w której na pierwszy plan wysuwa się rozwój robotyki, wdrażanie rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego. A nieustanny rozwój sprzętu komputerowego, coraz większa ilość gromadzonych i przetwarzanych danych oraz powszechna komputeryzacja wszystkich możliwych obszarów życia sprawiają, że popyt na absolwentów kierunków informatycznych stale rośnie.

Praca w IT jest także jedną z najlepiej opłacanych na rynku. Wśród ogłoszeń pracy da się zauważyć ogromne zapotrzebowanie na pracowników z doświadczeniem w obszarze oprogramowania: programistów, projektantów, testerów. Do najlepiej opłacanych należą tacy specjaliści jak inżynier Big Data, programista aplikacji mobilnych, Information systems security manager – wysoko wyspecjalizowane stanowisko menedżerskie, które najczęściej wymaga potwierdzenia kompetencji w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego, architekt aplikacji (IT) czy architekt danych.

Rozwój internetu wiąże się także ze wzrostem popytu na administratorów sieci. Komputer stał się niezbędnym narzędziem pracy dla dużej części rynku. Spowodowało to, że duże firmy zatrudniają osoby do zarządzania sprzętem, systemami, oprogramowaniem, które świadczą wsparcie techniczne dla pozostałych pracowników.

Szybszy dostęp do nauki i problemy nastolatków

Technologie cyfrowe dały nam też powszechny dostęp do wiedzy. Dziś w internecie możemy znaleźć informację praktycznie o wszystkim. To najlepsza platforma do nauki i realizowania swoich pasji i zainteresowań. W czasie pandemii nowe technologie pomagały uczniom i studentom realizować zdalne nauczanie. To było dobre rozwiązanie w trudnym czasie, ale to też pociągało za sobą pewne problemy, z którymi mierzyli się i uczniowie, i ich rodzice czy nauczyciele.

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego zatytułowanego „Cyfrowe wyzwania stojące przed polską edukacją” wynika, że w momencie zamknięcia szkół nie wszyscy uczniowie mogli korzystać z takich urządzeń. Wielu uczniów dysponowało jedynie smartfonem, który nie jest przystosowany do wielu aktywności umożliwiających naukę. Inni musieli dzielić komputer czy laptop z rodzeństwem lub rodzicami. Poza tym lekcje odbywające się online trzymały uczniów przed monitorami komputerów czy laptopów przez kilka godzin dziennie. Później trzeba jeszcze było odrobić pracę domową, często także na komputerze.

Nie powinno więc zaskakiwać, że po zamknięciu szkół połowa badanych uczniów korzystała z internetu przez sześć godzin dziennie lub dłużej w dni powszednie, a prawie co trzeci uczeń (28 proc.) robił to również w weekendy. Badania nad zdalnym nauczaniem wykazały, że ten brak higieny cyfrowej przekłada się na kłopoty ze snem i koncentracją, a także na obniżenie nastroju. Wynikało to ze zbyt dużej ilości bodźców.

Z badań wynikało, że w czasach zdalnego nauczania kontakty z rówieśnikami pogorszyły się u ok. 50 proc. nastolatków, a 23 proc. miało gorsze relacje z wychowawcami. 35 proc. nauczycieli oceniło swoje relacje z uczniami jako gorsze niż wcześniej, a 21 proc. nauczycieli miało gorsze relacje z rodzicami uczniów niż przez pandemią. Na szczęście uczniowie wrócili do szkół. Dziś nauczanie indywidualne może być prowadzone zdalnie, ale również studia, doszkalanie zawodowe czy… samokształcenie.

Można się uczyć za pomocą filmów, materiałów audiowizualnych, a do dyspozycji mamy znacznie więcej możliwości. A szkolenia online dla pracowników to wygodny, efektywny i stosunkowo niedrogi sposób na rozwój zawodowy i podnoszenie kwalifikacji zawodowych, bo rozwój zawodowy jest niezbędny do awansu, znalezienia atrakcyjnej pracy czy zmiany ścieżki zawodowej.

Rozrywka w sieci zawsze pod ręką

Rozwój technologii ma też wpływ na naszą rozrywkę, na sposób spędzania wolnego czasu. Gry online to podstawowa forma rozrywki w sieci. Tam istnieje wiele stron z grami internetowymi. Można pograć m.in. w gry strategiczne, gry akcji, przygodowe, platformowe, karciane, planszowe, logiczne, gry-ubieranki i wiele innych.

Z postępującej cyfryzacji korzystają też takie instytucje jak mediateki, muzea i parki rozrywki coraz chętniej wykorzystują interaktywne technologie, aby przyciągnąć uwagę zwiedzających. Dzięki temu zapewniają im nowe wrażenia i doświadczenia edukacyjne. Wszystko dlatego, że współczesny odbiorca oczekuje czegoś znacznie więcej, niż tylko statyczne instalacje czy ekspozycje, których nie można dotykać.

Poza tym rozrywkę w internecie zapewniają też liczne i prężnie rozwijające się media społecznościowe, jak Facebook, platforma X (dawniej Twitter), czy Instagram. Umożliwiają pozostawanie w bliskim kontakcie ze znajomymi, dodawanie zdjęć czy filmów.

W internecie czeka też na nas rozrywka pod postacią muzyki i filmów online. W sieci można posłuchać i obejrzeć praktycznie wszystko.

To tam w pierwszej kolejności pojawiają się najnowsze hity muzyczne oraz najnowsze produkcje filmowe, dostępne dla szerokiego grona odbiorców.

Ale jak zwykle coś za coś. Wszechogarniająca nas technika prócz zachwytów budzi także spore lęki u ludzi. A to dlatego, że tracimy swoją prywatność, coraz rzadziej przebywamy z przyjaciółmi i rodziną, a alienacja, wyobcowanie i depresje stają się dziś powszechnymi chorobami cywilizacyjnymi.

Wraz z ich rozwojem kształtują się nowe miejsca pracy, ale niektóre zawody wymierają, a na ich miejsce pojawiają się nowe.

Wybieramy pracę hybrydową

Pozostało 98% artykułu
Materiał partnera
Opera prezentuje pierwszą, testową wersję przeglądarki Opera One R2
Dodatki
Hype, halucynacje i koszty
Dodatki
Komunikacja i promocja z dużymi obostrzeniami
Dodatki
Cyfryzacja, robotyka i wzmocnienie geriatrii
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Dodatki
Wciąż wprowadzane za wolno