Aktualizacja: 21.03.2025 02:25 Publikacja: 25.11.2021 18:00
Mają dowody, że terapia śmiechem wspomaga proces leczenia, obniża ból i poprawia nastrój. Nie zatrzymała ich nawet pandemia – klowni na podnośnikach wjeżdżali na wysokie piętra szpitali, by przez szybę przybić piątkę z najmłodszymi pacjentami.
Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu działa w Polsce od dziewięciu lat. Zrodziła się z potrzeby pomagania dzieciom poprzez terapię humorem. Klowning medyczny ma swoje korzenie w USA, a w Europie, w Austrii, w 1994 r. zaczęła działać organizacja charytatywna Red Noses Clowndoctors. Szybko okazało się, że zapotrzebowanie na wizyty profesjonalnych klownów medycznych jest tak duże, a ich pomoc tak cenna, że organizacja obejmowała swoimi działaniami kolejne kraje, m.in. Węgry, Czechy, Niemcy, Słowenię, Słowację. Czerwone Noski trafiły też do Polski. Przeszkoleni artyści klowni odwiedzają polskie szpitale, by prowadzić własną terapię – bez bólu, leków, urządzeń – za pomocą śmiechu, bo jak mawiają: „śmiech jest najlepszym lekarstwem", i mają na to liczne dowody. Są ogromnym wsparciem nie tylko dla małych pacjentów, ale także dla ich rodzin oraz lekarzy i pielęgniarek, którzy uczą się od nich, jak wykorzystać humor, by zmniejszyć cierpienie i lęk, np. przed planowanym zabiegiem. Działają w 12 szpitalach w sześciu miastach: Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Łodzi. – Jesteśmy tam regularnie, raz w tygodniu. W wielu miejscach jesteśmy już starymi, dobrymi znajomymi dzieci, rodziców i personelu, np. w Klinice Budzik, gdzie klowni medyczni są obecni od ponad ośmiu lat. Prawda jest niestety taka, że w polskich szpitalach jest tyle chorych dzieci, że nawet gdybyśmy mieli dziesięciokrotnie większy zespół, i tak nie dotarlibyśmy do wszystkich. Jesteśmy jednak wciąż otwarci na współpracę z nowymi szpitalami i w miarę naszych możliwości nawiązujemy nowe kontakty – mówi Marcin Dudek, dyrektor Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu.
Inicjatywy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu obejmują wiele możliwości działań środowiskowych, społecznych i etycznych. W Nokii zależy nam, aby proponowane przedsięwzięcia były wspierane przez pracowników, dlatego aktywnie słuchamy ich głosu i doceniamy ich zaangażowanie. Wierzymy, że ich udział w tych inicjatywach nie tylko wzbogaca naszą działalność, ale również tworzy silniejszą więź z organizacją.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Szlachetna Paczka, Fundacja Mam Marzenie, Fundacja Świętego Mikołaja, czy Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi – to tylko kilka z setek organizacji, które korzystają ze wsparcia swojej działalności dzięki Allegro Charytatywni.
Odpowiedzialność jest jedną z głównych wartości Grupy Żabka. To sprawia, że organizacja dąży to tego, by mieć realny wpływ na tematy społecznie ważne, uczestniczyć w działaniach poprawiających jakość życia lokalnych środowisk, angażować się w inicjatywy pomocowe i wspierać instytucje charytatywne. Filarami społecznej odpowiedzialności Grupy są: Dobrostan, Sąsiedztwo i Równe Szanse, w ramach których realizowane są cztery programy społeczne. W podejmowane działania firma aktywnie włącza swoich pracowników, współpracowników i franczyzobiorców, m.in. stwarzając im przestrzeń do niesienia pomocy w ramach wolontariatu pracowniczego.
Chcesz odzyskać należności z nieopłaconych kar za jazdę bez ważnego biletu i za zaległe czynsze? Pobierać oraz dodawać dużo informacji o dłużnikach i potrzebujesz automatyzacji procesu? A może potrzebujesz sprawdzić wiarygodność finansową potencjalnych dostawców swojej gminy? Współpraca z BIG InfoMonitor to sprawdzone źródło informacji o dłużnikach i dostęp do narzędzi wspierających zarządzanie należnościami samorządowymi. Osiem z dziesięciu największych miast w Polsce wybrało już dopasowane do swoich potrzeb rozwiązania.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Xtreme Fitness Gyms zbliża się do historycznego wydarzenia – otwarcia 100. klubu w Polsce, będącego kulminacją rekordowego wzrostu w 2024 roku. Sieć, która na początku roku liczyła niecałe 60 lokalizacji, zakończy go z imponującym 70-procentowym wzrostem liczby klubów, napędzanym intensywną ekspansją franczyzową. Grudniowa inauguracja setnego klubu potwierdza, że firma obrała kurs na dalszy, dynamiczny rozwój.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Coraz więcej wrocławian szuka miejsca do życia, które da im nie tylko łatwy i szybki dostęp do miejskich udogodnień, ale też bliskość natury, pozwalającej na regenerację i wytchnienie od codziennego zgiełku. W ten trend wpisuje się osiedle Lokum Porto na Starym Mieście.
Podróżni żądają krótkich czasów przejazdu, rosną więc prędkości pociągów, także samorządowych. Jednak niezbędna staje się lepsza koordynacja poczynań marszałków województw.
Redakcja „Parkietu”, najstarszego dziennika finansowego, przyznaje „Byki i Niedźwiedzie” elicie rynku kapitałowego. Już od ponad trzech dekad wskazujemy liderów godnych naśladowania.
Sieć zapłaciła w ub.r. 883 mln euro podatków polskiemu fiskusowi. Zainwestowała też 440 mln euro, w tym roku także wyda u nas ponad 500 mln euro
Związek zawodowy pilotów Lufthansy Vereinigung Cockpit (VC) uznał, że przyszedł czas na wynegocjowanie podwyżek. Wzywa zarząd do negocjacji.
Największa sieć handlowa w Polsce w 2024 r zanotowała nie tylko spadek tzw. sprzedaży porównywalnej. Obniżył się też zysk.
Pasażerowi, który udawał dyplomatę i obrażał załogę, grozi więzienie lub grzywna. „Mamy nadzieję, że ten przykład zniechęci do zakłócania porządku podczas lotów” - mówi rzecznik Ryanaira.
Sztuczna inteligencja od Marka Zuckerberga wreszcie pojawi się w Europie. Nowa funkcja właśnie startuje. Na mapie, gdzie działać ma asystent Meta AI, jest i nasz kraj. Ale Polacy mogą nie być zadowoleni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas