Czechy jesienią długo były najciężej dotkniętym pandemią koronawirusa krajem Europy - biorąc pod uwagę liczbę zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców, a także liczbę zgonów na 100 tysięcy mieszkańców (ta ostatnia, biorąc pod uwagę ostatnich 14 dni, nadal jest w Czechach najwyższa w Europie).

W Czechach od pewnego czasu w diagnozowaniu zakażeń stosuje się już testy antygenowe - mniej dokładne niż testy PCR, ale pozwalające na szybsze uzyskanie wyniku - w domach opieki dla seniorów.

- Chciałbym, żebyśmy podjęli wyzwanie i pozwolili wszystkim naszym obywatelom na co najmniej tydzień lub 10 dni przed świętami, przebadać się na ochotnika za darmo (na COVID-19) z użyciem testów antygenowych - oświadczył teraz premier Czech.

Dobrowolne, masowe testy przesiewowe mogą stać się częścią strategicznego planu, który przygotowuje Ministerstwo Zdrowia.

Masowe, dobrowolne testy antygenowe przeprowadzono na początku listopada na Słowacji. Wykazały one zakażenie u mniej niż 1 proc. populacji.

W poniedziałek w Czechach obniżono poziom zagrożenia epidemicznego z piątego, najwyższego, do czwartego. To oznacza, że w przyszłym tygodniu w Czechach mogą zostać otwarte szkoły i większość sklepów zamkniętych od 22 października, gdy w kraju wprowadzono lockdown.

W Czechach wykryto jak dotąd 496 638 zakażeń wykazanych przez 2,9 mln testów PCR.