Rektor WUM potwierdza, że spotkał aktorów przy szczepieniach

Prof. Zbigniew Gaciong potwierdził w liście do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, że „rozpoznał kilka znanych postaci ze świata kultury” w czasie szczepień w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, którego jest rektorem.

Aktualizacja: 04.01.2021 12:43 Publikacja: 04.01.2021 12:31

prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong

prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong

Foto: fot. Fotomed WUM/ mat.pras.

Przed tygodniem w Polsce z użyciem Comirnaty, szczepionki mRNA firm Pfizer i BioNTech ruszyły szczepienia przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. W pierwszym etapie szczepienia dostępne są dla medyków.

Czytaj także: Szczepienia celebrytów. Czarnek: Żenująca nieodpowiedzialność

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zaszczepiona została też grupa kilkunastu znanych osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymali m.in. były premier, europoseł SLD Leszek Miller oraz aktorzy Krystyna Janda, Maria Seweryn, Wiktor Zborowski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił w mediach społecznościowych, że sprawa szczepień ma wymiar formalny i etyczny. „Formalny zweryfikuje kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia” - oświadczył.

Czytaj także: Rodzice hospitalizowanych wcześniaków mogą się już szczepić przeciw Covid

Odnosząc się do "wymiaru etycznego" we wpisie na Twitterze poinformował, że „w związku z informacjami dotyczącymi możliwej obecności rektora przy szczepieniach” poprosił prof. Zbigniewa Gacionga o ustosunkowanie się pisemnie do tej informacji. W załączonym przez ministra piśmie czytamy, że informację o obecności rektora podczas szczepień osób ze świata kultury i polityki znalazły się na profilu ZUM na WUM na Facebooku.

W poniedziałek, zgodnie z zapowiedzią, Niedzielski opublikował otrzymaną przez niego odpowiedź. „W odpowiedzi na Pana pismo uprzejmie informuję, że ze względu na znaczenie Narodowego Programu Szczepień wielokrotnie wizytowałem Centrum Dydaktyczne, w którym odbywały się szczepienia, zarówno 30, jak i 31 grudnia 2020 r. Potwierdzam, że wśród oczekujących rozpoznałem tylko kilka znanych postaci ze świata kultury” - napisał rektor WUM.

Adam Niedzielski na poniedziałkowej konferencji prasowej mówił, że „musi się pojawić wątek rozliczenia personalnego” w kontekście szczepienia osób spoza tzw. grupy zero.

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego proszony przez Polsat News o komentarz przekazał, że jeszcze w poniedziałek wyda oświadczenie. Jak informuje stacja, na wtorek zaplanowano nadzwyczajne posiedzenie Rady Uczelni WUM, która może odwołać rektora.

Wcześniej WUM oświadczył, że osoby ze świata kultury miały promować szczepienia przeciwko Covid-19 i że zostały zaszczepione z dodatkowej puli dawek przekazanych przez Agencję Rezerw Materiałowych.

„Informacja o partii szczepionek rzekomo przekazanej w celach promocyjnych, a podawana przez WUM, jest nieprawdziwa” - poinformowała w odpowiedzi Agencja Rezerw Materiałowych podkreślając, że „nie były to szczepionki przeznaczone dla specjalnej grupy”.

Diagnostyka i terapie
Szczepienia przeciwko polio i krztuścowi na granicy odporności zbiorowej
Diagnostyka i terapie
HMPV: najgroźniejszy z nieznanych powszechnie wirusów
Diagnostyka i terapie
Pierwszy pacjent w Polsce oficjalnie chory przez smog
Diagnostyka i terapie
Biotechnologia kluczem do rozwoju
Diagnostyka i terapie
Herbata, jabłka i jagody mogą zapobiegać utracie pamięci