Koronawirus. Zapalenie serca po szczepieniu na COVID? Ustalenia ekspertów z Izraela

Ministerstwo Zdrowia Izraela poinformowało, że niewielka liczba przypadków zapalenia mięśnia sercowego, głównie u młodych mężczyzn zaszczepionych szczepionką Pfizer/BioNTech w Izraelu, ma prawdopodobnie związek z ich szczepieniem.

Aktualizacja: 02.06.2021 10:27 Publikacja: 02.06.2021 05:32

Koronawirus. Zapalenie serca po szczepieniu na COVID? Ustalenia ekspertów z Izraela

Foto: PAP/EPA

Z kolei Pfizer poinformował, że nie zaobserwował wyższej liczby przypadków zapalenia mięśnia sercowego wśród zaszczepionych niż w całej populacji.

W Izraelu od grudnia 2020 roku do maja 2021 roku wykryto 275 przypadków zapalenia mięśnia sercowego wśród ponad 5 mln zaszczepionych na COVID-19 - podał resort zdrowia kraju przedstawiając wyniki zleconego w związku z pojawieniem się takich przypadków badania.

Większość z tych 275 osób spędziło nie więcej niż cztery dni w szpitalu, a 95 proc. przypadków zaklasyfikowano jako łagodne - czytamy w przedstawionym przez resort zdrowia Izraela raporcie opracowanym przez trzy zespoły ekspertów.

Badania wykazały, iż "prawdopodobnie jest związek między otrzymaniem drugiej dawki (szczepionki Pfizer/BioNTech), a pojawieniem się zapalenia mięśnia serca u mężczyzn w wieku 16-30 lat".

Według ustaleń taki skutek uboczny szczepienia częściej obserwowano u mężczyzn w wieku 16-19 lat niż w innych grupach wiekowych.

Pfizer w oświadczeniu podkreślił, że wie o przypadkach zapalenia mięśnia serca u zaszczepionych w Izraelu, ale dodał, że nie wykazano związku przyczynowego pomiędzy szczepieniem a wystąpieniem zapalenia mięśnia serca.

W ubiegłym miesiącu badania związku między użyciem szczepionek opartych o technologię mRNA a występowaniem zapalenia mięśnia serca zleciły też amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób.

Izrael wciąż nie podjął decyzji ws. rozpoczęcia szczepień 12-15 latków z użyciem szczepionki Pfizer/BioNTech (takie szczepienia prowadzone są już w USA, mają rozpocząć się również w Polsce).

Diagnostyka i terapie
Szczepienia przeciwko polio i krztuścowi na granicy odporności zbiorowej
Diagnostyka i terapie
HMPV: najgroźniejszy z nieznanych powszechnie wirusów
Diagnostyka i terapie
Pierwszy pacjent w Polsce oficjalnie chory przez smog
Diagnostyka i terapie
Biotechnologia kluczem do rozwoju
Diagnostyka i terapie
Herbata, jabłka i jagody mogą zapobiegać utracie pamięci