W związku z ostatnio notowanym wzrostem liczby zakażeń SARS-CoV-2 w Izraelu premier Naftali Bennett ostrzegał przed wariantem delta (B.1.617.2) koronawirusa, nazywanym wcześniej indyjskim.

- Wariant delta obecnie rozprzestrzenia się gwałtownie na świecie ze znacznie wyższym wskaźnikiem zakażeń niż ten, który znaliśmy - mówił szef izraelskiego rządu.

- Niestety, widzimy, że wirus (w wariancie delta - red.) zaczyna się rozprzestrzeniać w Izraelu i nie zawsze wiemy, gdzie jest źródło zakażeń - dodał.

Czytaj także:
Premier Izraela: Noście maski. Może będą znów obowiązkowe

Minister zdrowia Nitzan Horowitz oświadczył, że ogniska koronawirusa, które w ostatnim czasie pojawiły się w Izraelu w większości były spowodowane łamaniem zasad kwarantanny przez osoby wracające spoza granic kraju.

W związku z sytuacją Ministerstwo Zdrowia Izraela wydało dyrektywę, zgodnie z którą nawet osobom zaszczepionym przeciw COVID-19 oraz tym, które przechorowały wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 chorobę można nakazać udanie się na kwarantannę na okres do 14 dni, jeśli władze uznają, że osoby te mogły mieć "bliski kontakt z nosicielem niebezpiecznego wariantu wirusa".

Za możliwy kontakt uznawane będzie m.in. przebywanie na pokładzie jednego samolotu - przekazał minister zdrowia.

Nitzan Horowitz powiedział także, że grzywny w wysokości "tysięcy szekli" będą nakładane na obywateli lub mieszkańców Izraela, którzy podróżują do krajów znajdujących się na liście państw wysokiego ryzyka COVID-19. Według przepisów z 16 czerwca, na liście znajdują się Argentyna, Brazylia, RPA, Indie, Meksyk i Rosja.

Wcześniej Naftali Bennett apelował do mieszkańców kraju, by - jeśli nie muszą - nie opuszczali Izraela. Premier dodał, że w najbliższych dniach zasady regulujące możliwość wjazdu do Izraela i opuszczenia kraju mogą się zmienić.

Izrael jest jednym z najszybciej szczepiących przeciw COVID-19 krajem świata. Jak dotąd wykonano tam ponad 10 mln szczepień - na każdych 100 mieszkańców Izraela przypadają 123 szczepienia przeciw COVID-19. Obie dawki szczepionki otrzymało ok. 55 proc. mieszkańców kraju.