fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus: Czy Izrael przywróci obowiązek noszenia masek?

Naftali Bennett
PAP/EPA
- Wariant delta, czasem nazywany indyjskim wariantem, obecnie rozprzestrzenia się gwałtownie na świecie ze znacznie wyższym wskaźnikiem zakażeń niż ten, który znaliśmy - mówił premier Izraela Naftali Bennett w czasie wizyty a lotnisku Ben Guriona. - Niestety, widzimy, że wirus (w wariancie delta - red.) zaczyna się rozprzestrzeniać w Izraelu i nie zawsze wiemy, gdzie jest źródło zakażeń - dodał.

Minister zdrowia Nitzan Horowitz mówił z kolei, że ogniska koronawirusa, które w ostatnim czasie pojawiły się w izraelskich szkołach, w większości były spowodowane łamaniem zasad kwarantanny przez osoby wracające spoza granic kraju. 

Reakcją na to ma być zwiększenie możliwości testowania na COVID w kraju oraz wprowadzenie dodatkowych regulacji likwidujących luki w przepisach dotyczących kwarantanny.

Premier Izraela zaapelował do mieszkańców kraju, by - jeśli nie muszą podróżować poza granice - nie opuszczali Izraela. Bennett dodał, że w najbliższych dniach zasady regulujące możliwość wjazdu do Izraela i opuszczenia kraju mogą się zmienić.

Bennett mówił też, że mieszkańcy kraju powinni znów zacząć zakładać maski, gdy znajdują się pod dachem w miejscach publicznych i nie wykluczył przywrócenie takiego obowiązku w zależności od rozwoju sytuacji. Przepisy nakazujące noszenie maski w miejscach publicznych znajdujących się pod dachem przestały obowiązywać w Izraelu zaledwie kilka dni temu.

Noszenie masek będzie obowiązkowe na terenie lotniska Ben Guriona.

Premier Izraela apelował też o szczepienie dzieci na COVID-19 i zapowiedział, że on sam zaszczepi swoje dzieci.

- Większość szczepionek, którymi dysponujemy, straci ważność do końca lipca. Mamy wystarczająco dużo szczepionek dla wszystkich, ale aby zaszczepić wszystkich dwoma dawkami, musimy podać pierwszą do 9 lipca - mówił Bennett.

W niedzielę w Izraelu wykryto 125 nowych zakażeń koronawirusem - najwięcej od dwóch miesięcy. Wzrost liczby zakażeń to efekt ognisk koronawirusa, które pojawiły się w szkołach - obecnie zakażonych jest ok. 200 uczniów i 20 nauczycieli.

Obecnie 26 osób zakażonych koronawirusem w Izraelu jest w stanie ciężkim.

Od tygodnia w Izraelu nie stwierdzono zgonu osoby zakażonej koronawirusem. Od początku czerwca w całym kraju zmarło sześć osób chorujących na COVID.

Izrael jest jednym z najszybciej szczepiących przeciw COVID krajem świata. Jak dotąd wykonano tam ponad 10 mln szczepień - na każdych 100 mieszkańców Izraela przypadają 123 szczepienia przeciw COVID.

Źródło: Jerusalem Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA