Kogo nie lubią kleszcze

Naukowcy twierdzą, że jest jedna grupa krwi, która zniechęca kleszcze do ataku. Osoby, które ją posiadają, rzadziej mają z nimi do czynienia, co znaczy, że są też mnie narażone na przenoszoną przez kleszcze boreliozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

Publikacja: 26.04.2023 17:34

Kogo nie lubią kleszcze

Foto: Adobe stock

Kleszcze są nie widzą i nie słyszą, a swoje ofiary wyszukują, kierując się zmysłem węchu, który mają najlepiej rozwinięty. Przyciąga je zapach potu oraz perfum o mocnych, słodkich i kwiatowych zapachach. Naukowcy odkryli, że znaczenie ma również grupa krwi.

Naukowcy z Uniwersytetu Masaryka w Brnie postanowili sprawdzić, czy któraś grupa krwi przyciąga kleszcze bardziej niż inna. Okazało się, że ten czynnik ten może mieć znaczenie.

Czytaj więcej

Rośnie liczba zachorowań na boreliozę

W eksperymencie wzięło udział sto osób o różnych grupach krwi. Okazało się, że kleszcze na swoich żywicieli najchętniej wybierają tych, z grupą A (36 proc. przypadków). Jest też grupa krwi, za którą wyraźniej nie przepadają — B (15 proc. przypadków).

Według czeskich badaczy najgorzej mają osoby z grupą krwi A, bo to ich najczęściej atakują kleszcze. W o wiele lepszej sytuacji są ci z grupą AB i 0. A posiadacze grupy B o wiele rzadziej padają ofiarą tych pajęczaków.

Czytaj więcej

Przez ocieplenie klimatu przybywa kleszczy. Jak się przed nimi chronić?

Doświadczenie przeprowadzono na niewielkiej grupie 100 osób, jest więc to na razie tylko początek naukowego zgłębiania tej kwestii. Trzeba pamiętać, że bakterie i wirusy przenoszone przez kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla wszystkich ludzi, najlepiej jest więc chronić się przed nimi poprzez szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu. Konieczne jest także dokładne oglądanie całego ciała po powrocie do domu, szczególnie po pobycie w lesie lub na łące.

Diagnostyka i terapie
HMPV: najgroźniejszy z nieznanych powszechnie wirusów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Diagnostyka i terapie
Pierwszy pacjent w Polsce oficjalnie chory przez smog
Diagnostyka i terapie
Biotechnologia kluczem do rozwoju
Diagnostyka i terapie
Herbata, jabłka i jagody mogą zapobiegać utracie pamięci
Diagnostyka i terapie
Po 1 lipca do psychologa nadal bez skierowania
Diagnostyka i terapie
Anna Saładonis, pacjentka: Pomyślałam, że jestem następna