Pilotaż pomoże wielu chorym

„Szybka ścieżka” diagnostyczno-terapeutyczna pozwoli pacjentom uniknąć nieodwracalnych zmian wywołanych przez choroby reumatyczne – mówi prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii.

Publikacja: 17.04.2023 21:00

Pilotaż obejmie przede wszystkim osoby z zapalnymi chorobami reumatycznymi np. stawów

Pilotaż obejmie przede wszystkim osoby z zapalnymi chorobami reumatycznymi np. stawów

Foto: adobe stock

Materiał powstał we współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”

Na czym polega pilotaż programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem z Wczesnym Zapaleniem Stawów?

Pilotaż programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem z Wczesnym Zapaleniem Stawów ma za zadanie opracowanie nowego modelu opieki nad chorymi z wczesnym zapaleniem stawów. Początkowym objawem większości chorych na zapalne choroby reumatyczne jest obrzęk stawu i/lub zapalny ból kręgosłupa. Chorzy z tymi objawami trafiają do reumatologa późno, co przekłada się na zmniejszenie skuteczności stosowanego leczenia. W ramach pilotażu będzie uruchomiona tzw. szybka ścieżka, podobnie jak w nowotworach, zawałach czy udarach, co pozwoli na dużo wcześniejsze rozpoznanie zapalnej choroby reumatycznej i włączenie leczenia na etapie, w którym nie dochodzi do nieodwracalnych zmian w organizmie. Ze względu na liczne schorzenia współistniejące pacjent będzie miał zapewnione również konsultacje innych specjalistów oraz rehabilitację. W pilotażu weźmie udział 15 ośrodków rozmieszczonych w całej Polsce, co pozwoli na objęcie opieką prawie całą populację Polski.

Co ten pilotaż zmieni dla pacjentów w perspektywie miesięcy, roku, lat, dekady?

Przede wszystkim sposób opieki nad chorymi z najczęstszymi zapalnymi chorobami reumatycznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, nieradiograficzną spondyloartropatię i inne spondyloartopatie. Choroby te są najczęstszymi zapalnymi chorobami u dorosłych. Chorzy będą szybko diagnozowani i leczeni, a efektywność tego leczenia będzie oceniana na zaplanowanych i zapewnionych wizytach kontrolnych, a wszystko to odbywać się będzie w warunkach ambulatoryjnych. Zostanie opracowany indywidualny plan leczenia z uwzględnieniem konsultacji innych specjalistów i wczesnej rehabilitacji. Dodatkowo zostanie utworzona baza danych, która pozwoli na analizy efektywności wdrożonego programu oraz dokonywanie w trakcie pilotażu stosownych zmian.

W trakcie trwania pilotażu zostaną opracowane inne oparte głównie na opiece ambulatoryjnej standardy koordynowanej opieki nad chorymi z tymi schorzeniami, które po zakończeniu pilotażu będą mogły być wprowadzone do codziennej praktyki.

Kiedy ten pilotaż wystartuje i jak długo będzie trwał?

Wydaje mi się, że istnieje realna szansa, że pilotaż ruszy w maju. Aktualnie trwa analiza uwag społecznych do programu i nanoszenie poprawek wynikających ze zgłoszonych uwag. Pilotaż będzie trwał trzy lata, a każdy pacjent zakwalifikowany do pilotażu do modułu 2 (czyli z wymienionymi schorzeniami) będzie przez okres 12 miesięcy objęty pełną opieką ambulatoryjną.

Kto i w jaki sposób chory może się zgłaszać do pilotażu?

Do Ośrodków KOWZS będą kierowani pacjenci od lekarzy POZ, reumatologów oraz innych specjalistów z objawami zapalenia przynajmniej jednego stawu niewynikającymi z urazu, a objawy nie trwają dłużej niż sześć miesięcy, lub z zapalnym bólem kręgosłupa. Będzie również utworzona informacja dla pacjentów i aktywnie współpracujemy ze stowarzyszeniami pacjentów, tak aby każdy pacjent również miał świadomość, że istnieje taki pilotaż i jak może w nim uczestniczyć.

Co z pacjentami, którzy nie zakwalifikują się do pilotażu. Czy mogą oni także liczyć na jakieś wsparcie?

Chorzy, którzy zostali skierowani z objawami zapalenie stawów, a zapalenie stawów wynika z innej zapalnej choroby reumatycznej, np. tocznia rumieniowatego układowego, zespołu Sjögrena, dny moczanowej, zostaną skierowani do leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego w tym samym ośrodku, w którym prowadzony jest pilotaż. Chorzy z chorob zwyrodnieniową lub przeciążeniem stawów zostaną skierowani na rehabilitacje pod dalszą opiekę lekarza POZ. Chorzy z nowotworem, a z objawami stawowymi jako pierwszą manifestacją choroby, zostaną skierowani do onkologa.

Komentarz partnera publikacji

Violetta Zajk

prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”

Koordynowana opieka nad pacjentami z chorobami autoimmunologicznymi jest tym, na co pacjenci czekają od lat. Każdy chory potrzebuje wsparcia wielu specjalistów, takich jak reumatolog, ortopeda, nefrolog czy psycholog, bo często z tymi schorzeniami występuje depresja.

Doświadczenie, które przyniesie ten program, pokaże nam, jak ważne jest, by pacjent miał wdrożone leczenie w oknie terapeutycznym, czyli o czasie pomiędzy diagnozą a innowacyjnym leczeniem. Liczę również na to, że program zostanie rozszerzony (na razie jest tylko dla nowo zdiagnozowanych pacjentów) i będzie dostępny we wszystkich ośrodkach i być może da nam to szansę na to, żeby część leków w terapiach ośrodków biologicznych przełożyć do aptek.


Materiał powstał we współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”

Na czym polega pilotaż programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem z Wczesnym Zapaleniem Stawów?

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień