Od lipca uprawnieni psychiatrzy będą mogli przepisywać MDMA i psylocybinę w niektórych przypadkach zespołu stresu pourazowego czy ciężkiej, lekoopornej depresji. Decyzję tę ogłosił w piątek Therapeutic Goods Administration, australijska instytucja rządowa odpowiedzialna za regulacje dotyczące produktów terapeutycznych i leczniczych (m. in. leków na receptę, szczepionek i wyrobów medycznych).

Środki te będą mogły być używane w bardzo ograniczonym zakresie i pozostaną formalnie zabronione, ale to „bardzo dobry krok w przeciwną stronę niż wieloletnie demonizowanie narkotyków”, uważa dr David Caldicott, wykładowca na wydziale medycyny ratunkowej na Australian National University.

Czytaj więcej

Narkotyki pomagają w depresji resetując mózg. "Są jak jazz"

MDMA czyli 3,4-metylenodioksymetamfetamina, powszechnie znana pod nazwą ecstasy i psylocybina czyli psychodelik występujący w grzybach halucynogennych były już stosowane eksperymentalnie, jako środki terapeutyczne, w latach siedemdziesiątych w USA, ale ostatecznie zostały zakazane.

Dr Caldicott skomentował, że uważa za oczywiste, iż kontrolowane podawanie zarówno MDMA, jak i psylocybiny „może mieć znakomite efekty w przypadkach uważanych za oporne na współczesne metody leczenia” i przyniesie korzyści szczególnie żołnierzom powracającym z terenów konfliktów zbrojnych.

„Bezpieczne stosowanie niektórych narkotyków, oprócz ewidentnych korzyści terapeutycznych, daje też szansę nadrobienia dziesięcioleci utraconych możliwości poznawania, jak funkcjonuje ludzki umysł, co było częścią nieprzemyślanej, ideologicznej wojny z narkotykami" - komentuje dr Caldicot, cytowany przez "The Guardian".

Susan Rossell, neuropsycholog z Centrum Zdrowia Psychicznego w Swinburne jest znacznie ostrożniejsza w ​​ocenie decyzji Therapeutic Goods Administration i uważa, że potrzebne są dalsze badania. Prof. Rossell zajmuje się badaniami skuteczności psylocybiny w leczeniu depresji lekoopornej. „Bardzo mnie martwi, że nie mamy żadnych danych na temat długoterminowych skutków tej terapii" - powiedziała.

Dr Stephen Bright, dyrektor Psychedelic Research in Science and Medicine na Uniwersytecie Edith Cowan, potwierdził, że dzięki tej decyzji Australia stała się pierwszym krajem na świecie, który oficjalnie uznał MDMA i psylocybinę za leki. Uważa, że "jest to ważny krok w reformie dotychczasowej polityki antynarkotykowej”, ale dodał, że potrzebne jest intensywne szkolenie psychiatrów, którzy otrzymają uprawnienia do stosowania takich leków. Wyraził jednocześnie obawę, by decyzja ta nie doprowadziła do tego, że więcej osób uzyska dostęp do narkotyków.

W oświadczeniu TGA napisano, że decyzję podjęto "w związku z brakiem innych metod pomocy pacjentom z określonymi, opornymi na leczenie chorobami psychicznymi". Podkreślono, że psylocybina i ecstasy "mogą być stosowane terapeutycznie wyłącznie w ściśle kontrolowanych warunkach medycznych".