Strep A. Angina paciorkowcowa atakuje. Zwłaszcza dzieci

Od połowy września co najmniej 30 dzieci zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu inwazyjnego paciorkowca grupy A, informuje BBC. Wzrost zachorowań jest znacznie większy niż w przeciętnym sezonie chorobowym.

Publikacja: 30.12.2022 15:26

Strep A. Angina paciorkowcowa atakuje. Zwłaszcza dzieci

Foto: Adobe stock

122 osoby, w tym 30 dzieci, zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu inwazyjnej postaci infekcji bakteryjnej wywoływanej przez paciorkowca grupy A, wynika z danych brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA). To znacznie więcej niż w typowym sezonie chorobowym.

Bakterie z grupy A mogą powodować szereg chorób, w tym szkarlatynę i anginę. Większość przypadków jest stosunkowo łagodna, ale zdarza się też, że paciorkowiec grupy A wywołuje zagrażającą życiu inwazyjną infekcję (iGAS), gdy pokona mechanizmy obronne organizmu i przedostanie się do obszarów, w których normalnie nie występuje, jak krew, płuca lub mięśnie.

Nagły wzrost zachorowań na szkarlatynę i infekcje paciorkowcami grupy A ma związek ze złagodzeniem ograniczeń covidowych.

UKHSA stwierdziła, że ​​infekcje iGAS pozostają rzadkie, a większość przypadków nadal dotyczy osób powyżej 45 roku życia, jednak między 19 września a 25 grudnia odnotowała 151 przypadków inwazyjnych infekcji paciorkowcowych u dzieci w wieku od jednego do czterech lat. Dla porównania, w całym sezonie 2017-2018, ostatnim okresie z podobnie wysokimi wskaźnikami infekcji, w tej samej grupie wiekowej zanotowano 194 przypadków.

W obecnym sezonie w Wielkiej Brytanii zgłoszono 33 836 przypadków szkarlatyny, w porównaniu do 4672 w analogicznym momencie w latach 2017-2018.

Agencja zdrowia  jest zdania, że nagły wzrost zachorowań na szkarlatynę i infekcje paciorkowcami grupy A ma ścisły związek ze złagodzeniem ograniczeń covidowych. Eksperci z UKHSA uspokajają, że nie ma dowodów na to, iż paciorkowce zmutowały, sytuacja związana jest raczej z czasem popandemicznym. Spadek aktywności społecznej w czasie pandemii spowodował spadek odporności ludzi oraz wzrost ilości różnych patogenów w otoczeniu.

Dr Obaghe Edeghere z UKHSA powiedział, że wzrost zachorowań na szkarlatynę i anginę paciorkowcową jest niewątpliwie niepokojący, ale podkreślił, że choroby te można leczyć antybiotykami. „W okresie zimowym krąży wiele chorób, które mogą powodować złe samopoczucie u dzieci, dlatego ważne jest unikanie kontaktu z innymi ludźmi, regularne mycie rąk oraz zasłanianie się przy kasłaniu i kichaniu", dodał lekarz. Podkreślił również, że rodzice powinni skontaktować się z lekarzem, gdy zauważą, że ich dziecko traci apetyt, ma wysoką, utrzymującą się temperaturę, bardzo się poci, jest zmęczone lub rozdrażnione. Dla anginy paciorkowcowej charakterystyczne są też: bój gardła, powiększone węzły chłonne, bóle mięśniowe oraz wysypka na tułowiu.


Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień