Tegoroczny sezon chorób wirusowych może być inny. Nie ustąpił COVID-19, uaktywniła się zmutowana grypa i pojawił się wirus RSV - powszechna choroba układu oddechowego z objawami podobnymi do przeziębienia. Wszystkie te choroby przenoszone są drogą kropelkową i mogą mieć podobne objawy.
Specjaliści medycyny rodzinnej informują, że w gabinetach lekarskich już pojawia się wiele osób z infekcjami górnych dróg oddechowych, a to dopiero początek sezonu wzmożonego chorowania. Szczególnie dużo jest przypadków ostrego zapalenia zatok oraz gardła i krtani. Wiele tych dolegliwości jest na podłożu koronawirusa. Wcześniej wśród infekcji dominował COVID-19, a teraz widoczny jest wpływ epidemii na ekspansję wirusa grypy, który długo był w cieniu, ale obecnie się uaktywnił. Obecnie wirus grypy zmutował i jest cięższy: często objawia się bólami mięśniowymi, wysoką gorączką, zapaleniem oskrzeli i bólem gardła.
Czytaj więcej
Jest zielone światło do szczepienia dzieci między szóstym miesiącem a piątym rokiem życia – Europejska Agencja Leków wydała rekomendację.
Niestety lekarz wskazują, że możliwy jest scenariusz tridemii. W Polsce nie ma dziś stanu epidemii, nie dokonuje się rutynowych wymazów, nie ma obostrzeń, więc często COVID-19 pozostaje nierozpoznany. Objawy ze strony układu oddechowego nie są powszechnie diagnozowane, a dopóki nie zrobimy testu, nie poznamy powodu infekcji, bo często covid, grypa i RSV wyglądają podobnie. Tymczasem rozpoznanie, z jaką infekcją mamy do czynienia, jest istotne, bo inne są ścieżki leczenia.
Wszystkie wirusy są jednakowo groźne. W ostatnich latach najwięcej uwagi poświęcaliśmy COVID-19, tymczasem co kilka lat pojawia się okres zwiększonych zachorowań na grypę. Pacjenci często lekceważą grypę. Jednak z badań wynika, że grypa, nawet bez ciężkiego przebiegu, bez powikłań w rodzaju zapalenia mięśnia sercowego, gdy pacjent znosi infekcję dobrze, może mieć poważne konsekwencje. Uszkodzenia komórek serca po każdej przebytej infekcji kumulują się. W efekcie pacjent ma niewydolność mięśnia sercowego, która może wynikiem przebytych infekcji grypowych.