10 grudnia, pod patronatem „Rzeczpospolitej", odbyła się konferencja Agencji Badań Medycznych poświęcona planom na 2021 rok, w której także pani brała udział. A jaki był rok mijający?
W roku 2020 neurologia była przedmiotem wielu dyskusji odbywających się w przestrzeni publicznej. Miało miejsce dużo audycji telewizyjnych i radiowych, pojawiło się wiele artykułów prasie, które przekazały szereg informacji na temat chorób neurologicznych, możliwości nowoczesnej diagnostyki neurologicznej i terapii. Z tego powodu rok 2020 dobrze się neurologii przysłużył.
Agencja Badań Medycznych przyznała neurologii poważne granty, czemu one służą?
Aż trzy duże projekty w dziedzinie neurologii dorosłych dostały finansowanie z Agencji Badań Medycznych; grant pana profesora Konrada Rejdaka z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, kolejny – pana profesora Bartosza Karaszewskiego z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku i nasz – Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Pan profesor Rejdak będzie prowadził badania nad skutecznością kladrybiny w miastenii, pan profesor Karaszewski – nad optymalnym leczeniem ostrego udaru mózgu u chorych pod wpływem działania antykoagulantów, grant ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie będzie oceniał przydatność systemu do postprocessingowej analizy obrazów rezonansu magnetycznego u chorych na stwardnienie rozsiane.
Agencja Badań Medycznych przyznaje granty od 2019 r. Dotychczas polscy pacjenci mogli uczestniczyć w badaniach klinicznych finansowanych przez firmy farmaceutyczne. Granty ABM poszerzają ofertę dla polskich pacjentów o możliwość uczestnictwa w niekomercyjnych badaniach klinicznych. Podczas konferencji organizowanej przez ABM, która odbyła się 10 grudnia br., zaanonsowano, że w przyszłym roku Agencja ogłosi nowy konkurs skierowany do neurologów i psychiatrów. Na projekty w ramach tego konkursu będzie przeznaczone 100 mln zł. Odbieramy to jako szczególny gest skierowany w stronę specjalizacji zajmujących się układem nerwowym. Traktujemy ten konkurs jako wielką szansę dla naszego środowiska.