Przed tygodniem w Polsce z użyciem Comirnaty, szczepionki mRNA firm Pfizer i BioNTech ruszyły szczepienia przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. W pierwszym etapie szczepienia dostępne są dla medyków.

Jak przekazała podsekretarz stanu w resorcie zdrowia Anna Goławska, 29 grudnia Fundacja Koalicja dla Wcześniaka zaapelowała, by do grupy 0 dodano rodziców wcześniaków hospitalizowanych na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka.

Czytaj także:
Ile dawek szczepionki Pfizer-BioNTech z jednej fiolki? Głos ministra zdrowia

"Uprzejmie informuję, że wskazana grupa zostaje włączona do szczepień" - napisała Goławska w piśmie do prezes fundacji prof. Marii Katarzyny Borszewskiej-Kornackiej.

Podsekretarz przekazała, że rodzice wcześniaków hospitalizowanych na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka powinni być zaszczepieni w danym szpitalu (wystawienie e-skierowań w szpitalu) lub zgłoszeni do szczepienia w innym podmiocie przez szpital, zgodnie z przyjętą procedurą zgłaszania pracowników sektora ochrony zdrowia, którzy nie mają bezpośredniego udziału w realizacji świadczeń opieki zdrowotnej (nie wykonują zawodów medycznych).

Dowiedz się więcej:
Po szczepieniu Jandy i Millera: Od poniedziałku kontrola w WUM

Do informacji o rozszerzeniu grupy 0 odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski. "Rodzice wcześniaków zostają włączeni do szczepień na etapie 0, żeby bez przeszkód mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach" - napisał na Twitterze. "Priorytet w dostępie do szczepień musi wynikać ze szczególnego ryzyka i potrzeby, a nie znajomości lub statusu publicznego" - podkreślił.