"Komisja z zadowoleniem przyjmuje zobowiązanie firmy do większej przejrzystości w jej uczestniczeniu we wdrażaniu unijnej strategii szczepień" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronach KE.

Poinformowano, że AstraZeneca zgodziła się na opublikowanie zredagowanej umowy podpisanej przez strony 27 sierpnia 2020 r. na ponowny wniosek Komisji Europejskiej z 27 stycznia 2021 r.

Czytaj także:
Dlaczego liczba zgonów nie maleje? Rzecznik MZ: Nie dbamy do końca o swoje zdrowie w domu

Tekst umowy (w języku angielskim) można pobrać z serwisu ec.europa.eu.

W komunikacie KE oceniła, że "przejrzystość i odpowiedzialność są ważne, by pomóc budować zaufanie Europejczyków" oraz by "upewnić się, że mogą oni polegać na skuteczności i bezpieczeństwie szczepionek kupowanych na szczeblu UE".

Komisja wyraziła nadzieję, że w najbliższej przyszłości będzie mogła opublikować wszystkie kontrakty zawarte w ramach umów ws. wykupu z wyprzedzeniem.

Czytaj także:
Poseł PiS: Zawiedliśmy się po prostu na Unii Europejskiej

Jak poinformowano, w ramach umowy wszystkie państwa członkowskie UE mogą kupić 300 mln dawek szczepionki AstraZeneca, z opcją kupna dalszych 100 mln dawek, a dystrybucja ma odbywać się proporcjonalnie do liczby ludności. "Umowa umożliwia także państwom członkowskim przekazanie przysługujących im dawek szczepionki krajom o niskim lub średnim przychodzie lub innym krajom europejskim".