Rzeczpospolita: Co z sytuacją osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, na co zwraca uwagę opozycja?

Michał Dworczyk: Dla mnie to wyjątkowo trudny temat. Apeli o to, by szczepić poszczególne grupy chorych, w tym osób przewlekle chorych na różne schorzenia czy osób niepełnosprawnych, jest bardzo wiele. W oparciu o rekomendacje Rady Medycznej wyodrębnione zostały grupy - osoby z takimi chorobami przewlekłymi, które powodują szczególne zagrożenie w przypadku zachorowania na Covid. Są to np. pacjenci wentylowani mechanicznie czy chorzy onkologicznie. Jest wiele osób, które bardzo ciężko chorują i mają bardzo trudne życie. Ale musimy pamiętać, że również z punktu widzenia osób niepełnosprawnych lub tych z ograniczoną mobilnością, bardzo ważne jest, abyśmy nabrali odporności zbiorowej.

Co z samotnymi opiekunami osób głęboko niepełnosprawnych. Co, gdy taka osoba zachoruje i będzie musiała iść do szpitala? Kto zajmie się niesamodzielną osobą niepełnosprawną? Ostatnio coraz częściej słyszy się o takich przypadkach.

Istnieją instytucje państwa, odpowiedzialne za pomoc osobom w trudnej sytuacji – m.in. opieka społeczna, funkcjonująca w każdej gminie. Mogę podać szereg przykładów, w których różne dramatyczne sytuacje kończyły się dobrze, bo sprawnie funkcjonowała opieka zorganizowana przez samorząd. Jeszcze raz powtórzę: wybory grup z pierwszeństwem do szczepienia są trudne, ale w tych decyzjach opieramy się na wytycznych naukowców.

Jednocześnie jeśli chodzi o obostrzenia, rząd nie zawsze słucha Rady Medycznej. Tak mówią sami jej przedstawiciele.

Rada Medyczna ma głos bardzo ważny, ale doradczy. Pełną odpowiedzialność za decyzje podejmuje rząd. Zdarza się, że naukowcy nawet między sobą różnią się opiniami. Staramy się w absolutnej większości przypadków brać te stanowiska pod uwagę, ale są również inne aspekty np. o charakterze społecznym, które także należy uwzględnić podejmując każdą decyzje.

Cały wywiad z Michałem Dworczykiem, koordynatorem Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, w poniedziałkowym wydaniu „Rzeczpospolitej” i w niedzielę po godz. 21.00 na www.rp.pl.