Szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień zaczęły się w Polsce - podobnie jak w niemal wszystkich państwach UE - 27 grudnia, po dopuszczeniu przez Europejską Agencję ds. Leków (EMA) do użycia na terenie Unii Europejskiej pierwszej szczepionki na COVID-19 (była to szczepionka amerykańskiego koncernu Pfizer i niemieckiej firmy biotechnologicznej, BioNTech).

Od tego czasu EMA dopuściła w UE do użycia jeszcze szczepionkę koncerny Moderna, szczepionkę brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca oraz szczepionkę koncernu Johnson&Johnson, która - jako jedyna z tych szczepionek - jest szczepionką jednodawkową.

Szczepionki Pfizer/BioNTech i szczepionka Moderna to szczepionki nowej generacji, oparte na technologii mRNA. Osoby zaszczepione tymi szczepionkami otrzymują fragment RNA koronawirusa, który wywołuje taką reakcję układu odpornościowego z jaką mamy do czynienia w przypadku kontaktu z żywym wirusem. RNA koronawirusa jest następnie rozkładane przez organizm.

W fazie testów klinicznych szczepionka Pfizer/BioNTech wykazała się skutecznością na poziomie 95 proc., a szczepionka koncernu Moderna - na poziomie 94,1 proc.

95-procentową skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech potwierdziły też dane z realizacji programu szczepień w Izraelu.

Szczepionki AstraZeneca i Johnson&Johnson to tzw. szczepionki wektorowe - opierają się one o tzw. wektor czyli cząsteczkę niegroźnego dla człowieka adenowirusa, która jest nośnikiem informacji o białku tzw. kolca koronawirusa - czyli tej części wirusa, za pomocą której łączy się on z komórkami człowieka.

Dane z testów klinicznych szczepionki AstraZeneca w USA wykazały, że chroni ona w 76 proc. przed objawowym zakażeniem koronawirusem. Wcześniejsze testy kliniczne szczepionki w Brazylii i Wielkiej Brytanii wykazały, że - w zależności od wielkości dawek - szczepionka jest skuteczna w 62 lub w 90 procentach.

Testy kliniczne szczepionki Johnson&Johnson wykazały, że jest ona skuteczna w 72 procentach. 

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy o to, którą ze szczepionek na COVID-19 wybraliby, gdyby mieli możliwość wyboru.

41,7 proc. respondentów w takim przypadku wybrałoby szczepionkę Pfizer/BioNTech.

9 proc. zdecydowałoby się na szczepionkę Moderny.

8,7 proc. ankietowanych chciałoby zaszczepić się szczepionką Johnson&Johnson.

4,8 proc. respondentów wybrałoby szczepionkę AstraZeneca.

10,8 proc. deklaruje, że jest im obojętne, którą szczepionką na COVID-19 się zaszczepią.

25 proc. ankietowanych nie zamierza się szczepić na COVID-19.

- Szczepionka Pfizer jest chętniej wybierana przez kobiety (46% vs mężczyźni 36%), osoby w wieku powyżej 50 lat (48% vs osoby w wieku do 24 lat: 33%), z wykształceniem wyższym (46% vs z zasadniczym zawodowym 25%). Najmniej chętne do zgłoszenia się na szczepienie są osoby z wykształceniem podstawowym/ gimnazjalnym (40% tych osób nie zamierza się szczepić w ogóle). Szczepionka Moderny ma stosunkowo najwięcej zwolenników wśród osób z dochodem powyżej 5000 zł (15% wskazań w tej grupie), a szczepionka AstraZeneca wśród osób z dochodem poniżej 1000 zł (9%) - komentuje wyniki badania Klara Goss, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 11.05-12.05.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.