Reklama
Rozwiń

Ochrona danych w działalności opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów

Zarządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie standardów metodologii opiniowania w zespołach sądowych specjalistów może naruszać Konstytucję - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich.

Publikacja: 14.08.2017 20:51

Ochrona danych w działalności opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów

Foto: Fotolia.com

Opiniodawcze zespoły sądowych specjalistów wprowadzono w miejsce Rodzinnych Ośrodków Diagnostyczno-Konsultacyjnych (tzw. RODK-i). Zespoły działają od 2016 r. w sądach okręgowych na podstawie ustawy z 5 sierpnia 2015 r.  (Dz. U. z 2015 r. poz. 1418). Ich zadaniem jest m.in. sporządzanie, na zlecenie sądu lub prokuratora, opinii w sprawach rodzinnych i opiekuńczych oraz w sprawach nieletnich, na podstawie przeprowadzonych badań psychologicznych, pedagogicznych lub lekarskich. W skład zespołu wchodzą specjaliści w zakresie psychologii, pedagogiki, pediatrii, medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych, psychiatrii oraz psychiatrii dzieci i młodzieży. Na podstawie delegacji ustawowej Minister Sprawiedliwości wydał zarządzenie w sprawie ustalenia standardów metodologii opiniowania w opiniodawczych zespołach sądowych specjalistów (Dz. Urz. MS z 2016 r. poz. 76). I to właśnie ono było przedmiotem skargi, która wpłynęła do Biura RPO.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono