Możliwość prowadzenia elektronicznych dzienników przez szkoły wprowadziło znowelizowane rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 16 lipca 2009 r. O tym, czy je wprowadzić, decyduje dyrektor szkoły za zgodą władz gminy lub powiatu. E-dziennik ma być formą kontaktu szkoły z rodzicami uczniów. Rodzice dostają swój login oraz hasło dostępowe i mogą na bieżąco oglądać oceny i uwagi o zachowaniu swoich dzieci.
[srodtytul]Co z ochroną[/srodtytul]
Wirtualne dzienniki wdrożyło na razie ok. 7 proc. szkół w kraju. [b]Zdecydowana większość takich szkół nie ma własnych rozwiązań informatycznych i korzysta z serwerów firm zewnętrznych.[/b] Obawy części rodziców budzi to, czy możliwość dostępu do danych osobowych oraz ocen przez pracowników firmy obsługującej system e-dzienników nie narusza prawa. – Nie chciałabym, aby ktoś mógł manipulować przy ocenach mego dziecka, albo dysponować adresem i przesyłać niezamówione reklamy – mówi Maria z Lublina.
Interpelację poselską w tej sprawie złożył poseł Wojciech Żukowski, były lubelski kurator oświaty. Zainteresował się sprawą po interwencji rodziców jeden z lubelskich szkół.
Dyrektorzy szkół przyznają, że o ile mają wiedzę o sposobie zabezpieczenia i obiegu papierowych dokumentów, o tyle dopiero uczą się o systemach informatycznych.