Reklama

Marek Belka: Wysoka inflacja jest zawsze zła dla gospodarki i konsumentów

To, co jest najbardziej prawdopodobne, to trwałe zagoszczenie w Polsce inflacji podwyższonej na poziomie 4-5 proc., a to już staje się dolegliwe dla całej gospodarki - komentuje były prezes NBP, były premier i minister finansów Marek Belka w rozmowie z Business Insider Polska.

Publikacja: 08.01.2020 11:18

Marek Belka: Wysoka inflacja jest zawsze zła dla gospodarki i konsumentów

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Ceny w polskich sklepach w ostatnim miesiącu eksplodowały. Jak podał GUS, Inflacja w grudniu przyspieszyła niespodziewanie do 3,4 proc. rocznie, z 2,6 proc. w listopadzie. Tak wysoka poprzednio była jesienią 2012 r. A to dopiero początek - w najbliższych miesiącach inflacja może przebić 4 proc. rocznie, a stopy procentowe pozostaną bez zmian. Jak zauważa były prezes NBP były premier Marek Belka, to fatalna wiadomość nie tylko dla konsumentów i oszczędzających, ale i dla całej gospodarki. 

RP.PL i The New York Times w pakiecie za 199zł!

Kup roczną subskrypcję w promocji Black Month - duet idealny i korzystaj podwójnie!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do- News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL- twoje rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów, wnikliwych analiz i inspirujących rozmów w ramach magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Dane gospodarcze
Agencja S&P utrzymała rating Polski oraz jego perspektywę
Dane gospodarcze
Polska gospodarka „w sam raz”. NBP pokazuje optymistyczny scenariusz do 2027 r.
Dane gospodarcze
Wzrost wynagrodzeń w polskiej gospodarce mocno hamuje. Tempo najniższe od 4,5 roku
Dane gospodarcze
Adam Glapiński nie wykluczył kolejnej obniżki stóp procentowych w grudniu
Materiał Promocyjny
Rynek europejski potrzebuje lepszych regulacji
Dane gospodarcze
Rada Polityki Pieniężnej ponownie obniżyła stopy procentowe w Polsce
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama