Wzrost gospodarczy w Chinach wyraźnie przyspieszył, po tym jak w drugim kwartale wyniósł 3,2 proc., a w trzecim 4,9 proc. W czwartym był szybszy niż przed pandemią i najwyższy od końcówki 2018 r. PKB Chin sięgnął 100 bln juanów (15,4 mld USD).

- Dane o PKB pokazują, że gospodarka chińska niemal już przeszła normalizację. Dynamika wzrostu będzie kontynuowana, choć ogniska Covid-19 w kilku północnych prowincjach mogą wywołać tymczasowe zawirowania - twierdzi Yue Su, ekonomistka z Economist Intelligence Unit.

- Po wprowadzeniu nowych rządowych restrykcji w związku z nowymi ogniskami Covid-19, pogorszone nastroje oraz ograniczenia w podróżach mogą uderzyć we wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale. Jak na razie sądzimy jednak, że ryzyko gospodarcze jest stosunkowo niskie, gdyż Chiny mają doświadczenie w walce z pandemią - uważa Louis Kuijs, ekonomista z Oxford Economics.

Ożywienie gospodarcze w Chinach było jak dotąd dosyć nierówne. Produkcja przemysłowa wzrosła w 2020 r. o 2,8 proc., po tym jak w 2019 r. zwiększyła się o 5,7 proc. Sprzedaż detaliczna, po wzroście o 8 proc. w 2019 r., spadła o 3,9 proc. w 2019 r. Rozczarowała również w grudniu. Wzrosła o 4,6 proc. r./r., gdy prognozowano 5,5 proc. wzrostu.