Będzie to o niemal 9 proc. więcej niż przed rokiem. Do 2012 roku wielkość rynku zwiększy się do ok. 15,9 mld litrów. Średnio popyt na wodę w butelkach będzie rosnąć w regionie o 7,8 proc. rocznie.

Według analityków z Euromonitora w najbliższych czterech latach popyt na wodę butelkowaną najszybciej będzie się zwiększał w Rosji. Średnio o niemal 13 proc. rocznie. Na drugim miejscu pod względem tempa wzrostu sprzedaży znalazła się Ukraina (10,8 proc.). Kolejne pozycje w zestawieniu zajęły Bułgaria (8 proc.) i Rumunia (7,9 proc.). Rozwój nie ominie także polskiego rynku wody. Nie będzie on jednak tak dynamiczny jak w krajach ze ścisłej czołówki.

Do 2012 r. w ciągu roku sprzedaż wody w butelkach będzie zwiększać się w Polsce o 5,6 proc. Jednak jeszcze w tym roku spodziewany jest u nas znaczny wzrost sprzedaży.

Zdaniem Euromonitora Polacy kupią w tym roku ok. 2,2 mld litrów wody. Będzie to o około jednej dziesiątej więcej niż rok wcześniej. Nie jest wykluczone, że wartość krajowego rynku wody przekroczy pierwszy raz w historii 3 mld zł. W ubiegłym roku sięgnęła około 2,8 mld zł.

W najbliższych latach Polacy będą coraz chętniej kupować wodę niegazowaną. Za trzy lata wydatki na nią sięgną 1,6 mld zł. Zwiększać się będzie także sprzedaż wód smakowych.