Według analityków kolejne lata nie będą gorsze. Popyt na cygara będzie się zwiększał o kilkanaście procent rocznie co najmniej do 2012 r. Za pięć lat wielkość rynku może sięgnąć 20 mln sztuk. To ok.100 proc. więcej niż w 2007 r.

Potencjał polskiego rynku cygar i cygaretek jest duży, ponieważ moda na te produkty zaczęła się w Polsce dopiero kilka lat temu.

Statystyczny Polak nie wypala rocznie nawet jednego cygara. Tymczasem we Francji sprzedaż w przeliczeniu na mieszkania jest blisko dziesięć razy większa.

Polska nie ma znaczącego udziału we wschodnioeuropejskim rynku cygar i cygaretek. W tym roku w całym regionie ich sprzedaż wyniesie 531,8 mln sztuk. W porównaniu z 2007 r. będzie o blisko 11,6 proc. wyższa.Według Euromonitora szybciej niż na cygara będzie rósł w Polsce popyt na cygaretki. W tym roku kupimy5,4 mln sztuk tych używek. Za cztery lata ich sprzedaż zwiększy się do 13 mln.

Dystrybutorzy wątpią, by udało się zrealizować te prognozy. Obecnie akcyza na cygara i cygaretki wynosi 149 zł na 1000 sztuk. W najnowszym projekcie ustawy akcyzowej Ministerstwo Finansów zakłada podwyżkę tego podatku do 260 zł na 1000 cygar lub cygaretek.

– Wzrost cen spowodowany podwyżką akcyzy może doprowadzić do wyhamowania popytu – uważa Jerzy Szul, dyrektor w Scandinavian Tobacco, drugiej firmie na tym rynku.