Reklama
Rozwiń

W Warszawie biura będą droższe

W Europie do 2015 r. koszty użytkowania powierzchni biurowych będą rosły o 2 proc. W Warszawie o 3,6 proc.

Publikacja: 10.03.2011 03:04

Opłaty pójdą w górę. Firmy muszą się liczyć ze wzrostem kosztów wynajmu biur. Warszawa jest jednym z

Opłaty pójdą w górę. Firmy muszą się liczyć ze wzrostem kosztów wynajmu biur. Warszawa jest jednym z regionalnych liderów podnoszenia takich opłat. Na świecie najszybciej rosną one w Azji.

Foto: Rzeczpospolita

Firmy wynajmujące powierzchnie biurowe w Warszawie w przeliczeniu na jedno miejsce pracy płaciły w 2010 r. w ujęciu rocznym 5,5 tys. dol. Do 2015 r. kwota ta będzie rosła średnio o 3,6 proc. rocznie, by osiągnąć 6,6 tys. dol.

Z raportu firmy DTZ wynika, że w tym okresie średnie koszty użytkowania powierzchni biurowych w Europie będą rosły o 2 proc. Główne powody takiej sytuacji to rosnące stawki czynszów za wynajem oraz wzrost podatków i kosztów zarządzania budynkami. W Europie koszty będą się zwiększać jednak wolniej niż choćby w Azji. Tam wzrost tylko w tym roku wyniesie ok. 4,5 proc.

Na Starym Kontynencie najszybciej rozwijającym się rynkiem biurowym w najbliższych pięciu latach będzie londyńska dzielnica West End. Przewidywane koszty użytkowania powierzchni będą tam rosły o 5,1 proc. i osiągną poziom 25,9 tys. dol. na jedno stanowisko pracy w 2015 r. Dzielnica będzie wtedy drugą najdroższą lokalizacją na świecie; na pierwszym miejscu znajduje się Hongkong. Warszawa w tym zestawieniu zajmuje 56. pozycję.

Jednak w naszym regionie koszty użytkowania biur będą rosły szybciej w porównaniu z europejską średnią. Największe zwyżki spodziewane są w Moskwie, która z 3,8 proc. rocznie wyprzedza Warszawę (3,6 proc.) i Kijów (3,5 proc.).

Najdroższą lokalizacją w Europie obecnie jest Genewa. Jednak spodziewany wzrost kosztów w tym mieście będzie jednym z najniższych w Europie i wyniesie 0,4 proc. W 2015 r. koszty użytkowania nieruchomości osiągną w tym mieście poziom 19,2 dol. na jedno stanowisko pracy.

Reklama
Reklama
Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama