Eurostat: Euroland uniknął recesji w 2023 roku

Turystyka pomogła Hiszpanii i Portugalii osiągnąć w 2023 r. największy wzrost PKB w strefie euro. Generalnie to południe Europy było motorem wzrostu, reszta kontynentu zawiodła - wynika z danych Eurostatu. Brytyjczykom nie udało się uniknąć recesji. Inflacja maleje w strefie euro, ale będzie nadal powodem do zachowania czujności przez EBC.

Publikacja: 15.02.2024 20:25

Eurostat: Euroland uniknął recesji w 2023 roku

Foto: Bloomberg

Gospodarce europejskiej udało się w ubiegłym roku uniknąć recesji. W IV kwartale wzrost PKB wynosił od zera do minus 0,1 proc., ale w skali 12 miesięcy okazało się, ze doszło do poprawy o 0,5 proc.— stwierdził Eurostat 14 lutego.

Kraje południa kontynentu uważane za leniuchów strefy euro były najbardziej skuteczne. Najlepiej wypadła Hiszpania, która poniosła ciężkie straty o okresie pandemii, a w ubiegłym roku osiągnęła kwartalny wzrost od 0,4 do 0,6 proc. i w całym roku 2,5 proc. Specjaliści zwracają uwagę, że przyczynili się do tego turyści zagraniczni spoza Europy, którzy postanowili wrócić do tego kraju na odpoczynek i zwiedzanie. Podobnie było z sąsiednią Portugalią, która miała dobry I kwartał ze wzrostem o 1,5 proc. i ostatni z 0,8 proc. Mimo dołka w III kwartale osiągnęła wzrost o 2,2 proc. w całym roku. W tym roku nie powinno być gorzej.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Dane gospodarcze
PKB Japonii skurczył się w pierwszym kwartale
Dane gospodarcze
Prognozy gospodarcze dla UE: wraca koniunktura, ale ryzyko pozostaje
Dane gospodarcze
Amerykańska inflacja już niestraszna inwestorom
Dane gospodarcze
Inflacja w USA nie sprawiła przykrej niespodzianki inwestorom
Dane gospodarcze
Prognozy gospodarcze dla UE: wraca koniunktura, ale ryzyko pozostaje