Eurostat: Euroland uniknął recesji w 2023 roku

Turystyka pomogła Hiszpanii i Portugalii osiągnąć w 2023 r. największy wzrost PKB w strefie euro. Generalnie to południe Europy było motorem wzrostu, reszta kontynentu zawiodła - wynika z danych Eurostatu. Brytyjczykom nie udało się uniknąć recesji. Inflacja maleje w strefie euro, ale będzie nadal powodem do zachowania czujności przez EBC.

Publikacja: 15.02.2024 20:25

Eurostat: Euroland uniknął recesji w 2023 roku

Foto: Bloomberg

Gospodarce europejskiej udało się w ubiegłym roku uniknąć recesji. W IV kwartale wzrost PKB wynosił od zera do minus 0,1 proc., ale w skali 12 miesięcy okazało się, ze doszło do poprawy o 0,5 proc.— stwierdził Eurostat 14 lutego.

Kraje południa kontynentu uważane za leniuchów strefy euro były najbardziej skuteczne. Najlepiej wypadła Hiszpania, która poniosła ciężkie straty o okresie pandemii, a w ubiegłym roku osiągnęła kwartalny wzrost od 0,4 do 0,6 proc. i w całym roku 2,5 proc. Specjaliści zwracają uwagę, że przyczynili się do tego turyści zagraniczni spoza Europy, którzy postanowili wrócić do tego kraju na odpoczynek i zwiedzanie. Podobnie było z sąsiednią Portugalią, która miała dobry I kwartał ze wzrostem o 1,5 proc. i ostatni z 0,8 proc. Mimo dołka w III kwartale osiągnęła wzrost o 2,2 proc. w całym roku. W tym roku nie powinno być gorzej.

Czytaj więcej

Bruksela oceniła polską gospodarkę: to był kiepski rok, ale będzie lepiej

Gospodarka Włoch oscylowała między spadkiem o 0,3 proc. a wzrostem o 0,2 proc. Dobrze zaczęła poprzedni rok, ale wydajność pracy pozostawiała wiele do życzenia, starzejące się społeczeństwo traciło werwę. Fatalnie wypadły największe kraje, Niemcy i Francja. Pierwszy w dalszym ciągu odczuwał skutki wojny w Ukrainie. Jego gospodarka z sektorem przemysłu, zależnym od kopalnych nośników energii znalazła się w zastoju. Największy szok przeżyły firmy przemysłowe liczące na tanią energię. Niemcy zanotowały ujemny wzrost. Z kolei we Francji tylko II kwartał dał dodatni wynik 0,7 proc., pozostałe trzy kwartały były ujemne, rodziny ograniczały wydatki, by starczyło pieniędzy na podstawowe utrzymanie, firmy przestały inwestować. Nikła poprawa powinna nastąpić w I półroczu 2024, urząd statystyczny INSEE i bank centralny spodziewają się wzrostu o 0,1-0,2 proc.

Wielkiej Brytanii nie udało się uniknąć recesji. Spadek gospodarczy w IV kwartale wyniósł 0,3 proc., a w trzecim 0,1 proc. — wynika z danych urzędu statystycznego ONS. W całym roku nastąpił nikły wzrost o 0,1 proc., znacznie mniejszy od 4,3 proc. w 2022 r. To najgorszy wynik gospodarki tego kraju od światowego kryzysu finansowego w 2009 r., jeśli nie liczyć roku 2020 — dodał ONS.

Prognozy dla kraju Wyspiarzy nie są bardzo optymistyczne. Bank Anglii zakłada wzrost o 0,25 proc. PKB w tym roku i o 0,75 proc. w 2025 r. OECD mówi o 0,7 proc. w tym roku, a MFW o 0,6 proc. — odnotowały AFP i Reuter.

Dobrą wiadomością dla wszystkich jest wyraźne osłabienie dynamiki inflacji. Po lekkim wzroście do 3,4 proc. w grudniu wobec 2,9 proc. w listopadzie ceny w krajach strefy euro mniej wzrosły w styczniu, tylko o 2,8 proc. — według danych Eurosystemu. — Dezinflacja może być szybsza niż przewidywano, zwłaszcza jeśli będą malały napięcia na rynku pracy, podobnie jak oczekiwania inflacyjne — stwierdził główny ekonomista MFW, Pierre-Olivier Gourinchas z okazji ogłoszenia przez Fundusz najnowszych prognoz makroekonomicznych.

Na wzrost cen miał duży wpływ wzrost zarobków, które były indeksowane do wskaźnika wzrostu cen artykułów konsumpcyjnych. — W Europie realne zarobki malały przez większość ubiegłego roku, na szczęście w coraz mniejsze skali — stwierdził niedawno w nocie ekonomista w ODDO BHF, Bruno Cavalier.

Dane gospodarcze
Inflacja w marcu wyższa, niż sądzono. GUS podał nowe dane. Co drożeje najbardziej?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dane gospodarcze
EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”
Dane gospodarcze
Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano. Nie będzie cięć stóp w czerwcu?
Dane gospodarcze
Agencja Fitch obcięła perspektywę ratingu Chin do negatywnej
Dane gospodarcze
Inflacja na Ukrainie hamuje. Jest najniższa od czterech lat