Agencja Bloomberg przedstawiła ranking 63 gospodarek świata 2016 r. według Indeksu Ubóstwa (misery index) obliczanego na podstawie prognoz bezrobocia i inflacji. Taki indeks agencja publikuje na początku roku i weryfikuje na koniec. Drugi rok z rzędu na czele jest Wenezuela, której dochody w 95 proc. zależą od eksportu ropy. Inflacja w tym kraju ma być (wg MFW) największa na świecie - 720 proc. (wg Bloomberg - 152 proc.) a bezrobocie sięgnie 8 proc.

Na niechlubnym podium także Argentyna, która przestała publikować wiele wskaźników ekonomicznych i RPA (wysokie bezrobocie, bliskie 30 proc.) W piątce jeszcze europejscy „liderzy" zapaści gospodarczej - Grecja (tu też decyduje bezrobocie ponad 30 proc.) i Ukraina z inflacją prognozowaną na ten rok na poziomie 15 proc.

Bloomberg podkreśla, że w 2015 r największy sukces odniosła Polska, klasyfikowana na początku na 19 pozycji (a nim wyżej, tym gorzej) a kończąca na wysokim 42 miejscu. Jednak w tym roku Bloomberg dał naszemu krajowi 27 miejsce.

- Ale 2016 r. może być dużo gorszy dla Polski ze względu na coraz bardziej niepewne perspektywy polityki fiskalnej i gospodarczej (w tym ewentualnego obniżenia długu) spowodowane kosztownymi obietnicami wyborczymi nowej rządzącej partii – czytamy w raporcie.

Za najszczęśliwsze gospodarki uchodzą Szwajcaria, Singapur i Tajlandia.