Reklama
Rozwiń

Inflacja nie odpuszcza. GUS policzył co najbardziej bije po kieszeni

Energia elektryczna jest droższa o ponad jedną piątą, nieznacznie mniej wzrosły ceny usług szpitalnych i sanatoryjnych. Nie drożeje transport.

Publikacja: 06.08.2023 14:53

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu są wyższe o 15 proc. w stosunku do cen z pi

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu są wyższe o 15 proc. w stosunku do cen z pierwszej połowy zeszłego roku

Foto: PAP/Albert Zawada

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu są wyższe o 15 proc. w stosunku do cen z pierwszej połowy zeszłego roku. Od marca rosną wolniej niż w poprzednich kwartałach. W porównaniu z grudniem najbardziej (o ponad 8 proc.) wzrosły ceny alkoholi i wyrobów tytoniowych oraz koszty utrzymania mieszkań. Koszty transportu są zaś niższe niż zimą o 4,7 proc.

Z informacji GUS wynika, że najbardziej wzrosły ceny energii elektrycznej (22,3 proc), usług szpitalnych i sanatoryjnych (18,9 proc.), warzyw (16,5 proc.), gazu (16,1 proc) oraz energii cieplnej (15,6 proc.). Istotne jest to, że ceny związane z energią elektryczną i cieplną nie wzrosły w II kwartale w porównaniu do pierwszego. W kosztach utrzymania domów niższe powinny być ceny opalu i gazu niż na początku roku.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe