Inflacja nie odpuszcza. GUS policzył co najbardziej bije po kieszeni

Energia elektryczna jest droższa o ponad jedną piątą, nieznacznie mniej wzrosły ceny usług szpitalnych i sanatoryjnych. Nie drożeje transport.

Publikacja: 06.08.2023 14:53

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu są wyższe o 15 proc. w stosunku do cen z pi

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu są wyższe o 15 proc. w stosunku do cen z pierwszej połowy zeszłego roku

Foto: PAP/Albert Zawada

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu są wyższe o 15 proc. w stosunku do cen z pierwszej połowy zeszłego roku. Od marca rosną wolniej niż w poprzednich kwartałach. W porównaniu z grudniem najbardziej (o ponad 8 proc.) wzrosły ceny alkoholi i wyrobów tytoniowych oraz koszty utrzymania mieszkań. Koszty transportu są zaś niższe niż zimą o 4,7 proc.

Czytaj więcej

Soboń: Mogę pójść o zakład, że we wrześniu inflacja będzie jednocyfrowa

Z informacji GUS wynika, że najbardziej wzrosły ceny energii elektrycznej (22,3 proc), usług szpitalnych i sanatoryjnych (18,9 proc.), warzyw (16,5 proc.), gazu (16,1 proc) oraz energii cieplnej (15,6 proc.). Istotne jest to, że ceny związane z energią elektryczną i cieplną nie wzrosły w II kwartale w porównaniu do pierwszego. W kosztach utrzymania domów niższe powinny być ceny opalu i gazu niż na początku roku.

Żywność w czerwcu była o 6,8 proc. droższa niż w grudniu

Ceny nieznacznie zmalały w stosunku do maja, ale były o jedną piątą wyższe w pierwszej połowie tego roku w porównaniu do podobnego czasu w zeszłym roku.

Czytaj więcej

Inflacja wprosiła się na grilla

Z produktów żywnościowych w ciągu pół roku powyżej 8 proc. podrożały: warzywa, kakao i czekolada, mięso wieprzowe, soki, kawa i herbata. Nieznacznie tylko wyższe są w porównaniu do zimy ceny serów i twarogów (o 1,2 proc.). Jajka kosztują o pięć proc. więcej, podobnie jak owoce, jogurt czy śmietana. Pieczywo, makarony, ale też wędliny były droższe o ok. 6 proc. Niższe zaś powinny być ceny cukru i mąki, tłuszczów, a masło przeciętnie powinno być tańsze prawie o 14 proc. w porównaniu do grudnia.

Zapewne nieznacznego zmniejszenia cen cukru konsumenci mogę nie zauważyć, bo wciąż jest liderem rocznych podwyżek o prawie 60 proc.

Ceny usług wciąż rosną

Ceny usług turystycznych i związanych ze zdrowiem są wyższe o ponad 6 proc., edukacyjnych – o 3 Z danych GUS wynika, że szybciej rosną ceny usług szpitalnych niż wizyt u lekarzy i dentystów, choć te ostatnie są wyższe o 7 – 8 proc. niż zimą. Skok cen usług zdrowotnych był znacznie wyższy w pierwszym kwartale niż w drugim. Z wyższymi cenami szpitalnym najprawdopodobniej związany jest dość wysoki 8 proc. wzrost usług opiekuńczo -społecznych (a także z wysokim nominalnym wzrostem płac w tym roku)

Czytaj więcej

Ceny dalej mocno rosną, a promocji dużo mniej

Transport nie drożeje

Konsekwencja nieznacznego spadku cen benzyny i wyraźnego (o prawie jedna piątą) oleju napędowego jest to, iż obniżyły się według GUS koszty transportu tak prywatnego, jak publicznego.

Dane gospodarcze
EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dane gospodarcze
Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano. Nie będzie cięć stóp w czerwcu?
Dane gospodarcze
Agencja Fitch obcięła perspektywę ratingu Chin do negatywnej
Dane gospodarcze
Inflacja na Ukrainie hamuje. Jest najniższa od czterech lat
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Dane gospodarcze
Inflacja poniżej oczekiwań, ale wciąż zbyt wysoka