Jego wskaźnik nastrojów w gospodarce zmalał do 4,1 pkt z 13 w marcu. Analitycy ankietowani przez Reutera spodziewali się poprawy do 15,3 pkt. – Wskaźnik ten zmalał wyraźnie i wskazuje obecnie na sytuację gospodarczą bez zmiany w najbliższych 6 miesiącach — stwierdził prezydent instytutu, Achim Wambach.
Ocena sytuacji gospodarczej Niemiec poprawiła się z kolei zdecydowanie, do minus 32,5 pkt z minus 46,5 miesiąc wcześniej, również bardziej od spodziewanych minus 40 pkt przez analityków. Mimo tej poprawy przeważa w dalszym ciągu względnie negatywna ocean stanu gospodarki — uznał instytut.
— W dalszym ciągu wysoka inflacja i restrykcyjna międzynarodowa polityka walutowa miały też ujemny wpływ — wyjaśnił Wambach. Pozytywnym aspektem jego zdaniem jest to, że udało się zapobiec groźbie międzynarodowego kryzysu na rynku finansowym, a oczekiwania wyników przez banki i towarzystwa ubezpieczeniowe poprawiły się względem marca. Minister finansów Christian Lindner powiedział wcześniej na imprezie zrzeszenia niemieckich banków, że nie ma powodu do obaw o stabilizację finansową w kraju po zawirowaniach bankowych w USA i w Szwajcarii. — Nie ma kryzysu bankowego. Nasze banki mają silną podstawę kapitałową — podkreślił.