Inflacja we Francji zmalała, Wielka Brytania uniknęła recesji

Wzrost cen we Francji zmalał w marcu do 5,6 proc., choć żywność zdrożała o15,8 proc. Brytyjska gospodarka uniknęła recesji w IV kwartale, ale firmy są nadal ostrożne, bo obawiają się nawrotu recesji

Publikacja: 02.04.2023 14:29

Inflacja we Francji zmalała, Wielka Brytania uniknęła recesji

Foto: AFP

Francuski urząd statystyczny podał, że ceny w marcu wzrosły o 5,6 proc. wobec 6,3 proc. w lutym, dzięki mniejszemu zwiększeniu cen energii (4,9 proc. wobec 14,1 proc. w lutym), gdy zaczęły obowiązywać regulowane ceny elektryczności. W ciągu roku, od marca 2021 do marca 2022. skoczyły o 30 proc. Ceny artykułów konsumpcyjnych zwiększyły się o 0,9 proc. dając roczny wskaźnik 6,6 proc. po 7,3 proc. w lutym zgodnie z unijnymi danymi HIPC. 20 ekonomistów pytanych przez Reutera przewidywało 6,5 proc.

Marzec był miesiącem dużego wzrostu cen żywności — o 15,8 proc. wobec 14,8 proc. w lutym, bo duże sieci handlowe i dostawcy uzgodnili od marca podwyżkę ich cen o 10 proc. Warzywa i owoce zdrożały o 16,6 proc. (15 proc. w lutym), wyroby tytoniowe o 7,8 proc. (0,2 w lutym). Ceny wyrobów przemysłowych i usług pozostały niemal na takim samym poziomie — ocenił wstępnie INSEE.

Czytaj więcej

Inflacja zwolniła w marcu. Jest najniższa od wakacji

Urząd odnotował spadek o 0,8 proc. konsumpcji gospodarstw domowych. Francuzi mniej kupowali żywności i wyrobów przemysłowych. Po skoku o 1,7 proc. w styczniu ich wydatki na żywność zmalały o 1,2 proc., a na wyroby przemysłowe o 0,9 proc. Korzystanie z energii elektrycznej było niemal identyczne (+0,1 proc.)

Wielka Brytanie bez recesji, ale...

Gospodarka brytyjska nękana inflacją i obawami, że może być gorzej, osiągnęła w IV kwartale wzrost o 0,1 proc. PKB — podał wstępnie urząd statystyczny ONS, który przy okazji skorygował spadek do 0,1 proc. dane III kwartału. Mimo lepszej końcówki roku, dane za cały rok były gorsze o 0,6 proc. od wyniku z 2019 r.; wskazały, że Wielka Brytania jest jedynym krajem z grona G7, który nie podniósł się jeszcze po pandemii — pisze Reuter.

– Najnowsze dane oddalają nieco kraj od strefy zagrożenia recesją, choć raport ONS nie zmienia ogólnej oceny, że wyniki gospodarki były bezbarwne w II półroczu z powodu mocnego uderzenia kryzysu kosztów utrzymania — ocenił Philip Shaw, ekonomista z Investec, anglo-południowoafrykańskiej grupy bankowej i zarządzającej majątkiem. Według Ruth Gregory z Capital Economics, ogłoszone przez ONS dane wskazują, że inflacja miała nieco mniejszy wpływ niż się obawiano. — Jednak wpływ wyższych stóp procentowych wpłynie dopiero na spowolnienie dwóch trzecich rzeczywistej aktywności, więc spodziewamy się wejścia gospodarki w recesję w tym roku — powiedziała.

Bank of England podniósł w końcu marca jedenasty raz stopy procentowe, spodziewa się w I kwartale spadku PKB o 0,1 proc., ale zakłada mały wzrost w II kwartale. Prognozy poprawiły się po spadku cen energii i dobrych danych z rynku pracy. Może jednak dojść do pogorszenia się sytuacji, jeśli niedawny zamęt w sektorze bankowym skłoni go do ograniczenia dostępu do pożyczek.

Z danych ONS wynika, że firmy są nadal ostrożne, zmniejszyły w kwartale inwestycje o 0,2 proc., a ONS spodziewał się ich wzrostu o 4,8 proc. Minister finansów Jeremy Hunt ogłosił w marcu nowe zachęty podatkowe do inwestowania, ale mniej hojne od poprzednich.

Dane gospodarcze
Inflacja w marcu wyższa, niż sądzono. GUS podał nowe dane. Co drożeje najbardziej?
Dane gospodarcze
Wzrost gospodarczy Chin silniejszy od prognoz. Ale ożywienie pozostaje kruche
Dane gospodarcze
EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”
Dane gospodarcze
Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano. Nie będzie cięć stóp w czerwcu?
Dane gospodarcze
Agencja Fitch obcięła perspektywę ratingu Chin do negatywnej