Wzrost w Rosji kosztów zakupu i serwisowania samochodów w związku z zachodnimi sankcjami i kryzysem doprowadził w ubiegłym roku do wzrostu o 28 procent średniej ceny za wynajem samochodu. W tym roku uczestnicy rynku również nie spodziewają się obniżek cen usług wynajmu samochodów. Przewidują też wzrost udziału chińskich aut we flocie serwisów, który już sięga 20-25 proc., pisze gazeta Kommersant.

Jak wynika z wyliczeń usługi CloudPayments, w 2022 roku średnia cena za przejazd wynajętym autem wzrósł rok do roku o 28 proc., a ogólnie obroty segmentu online zwiększyły się o 7 proc. Jednocześnie, zdaniem analityków, liczba transakcji spadła o 20 proc. rok do roku.

Czytaj więcej

Chiny pomagają Rosji w wojnie? To może zaszkodzić gospodarce

– Wzrost średniego rachunku klientów wypożyczalni aut w Rosji w 2022 roku wskazuje na wzrost kosztów usług wynajmu ze względu na wzrost kosztów obsługi floty samochodowej przez operatorów car-sharingu – mówi CEO CloudPayments Tatiana Głazaczewa.

Tak więc średnio w ciągu roku części zamienne w Rosji podrożały o 30 proc. A nowe auta oficjalnie zdrożały w Rosji o średnio 40 procent. Do tego wzrost popytu na auta sięgał nawet 30 proc. Niektórzy użytkownicy, którzy wcześniej jeździli własnym samochodem i wynajmowali samochód, całkowicie przestawiają się na wynajem.

Ze względu na problemy geopolityczne wypożyczalnie samochodów w Rosji mają trudności z zakupem i odnowieniem floty, a reorientacja usług na chiński rynek samochodowy odegrała znaczącą rolę na rynku, mówi Jurij Nikolew, wydawca Truesharing.ru. Główni gracze rynkowi nie podali konkretnych danych dotyczących wzrostu udziału chińskich samochodów. Według Jurija Nikołajewa dziś może osiągnąć 20-25 proc. całej floty rosyjskich służb.

Citydrive mówi o wzroście liczby samochodów w wypożyczalniach o ponad 30 proc. za sprawą chińskich Geely, Haval, Chery i JAC. Przy ograniczonej podaży zachodnich aut na rosyjskim rynku, udział samochodów chińskich w strukturze usług wynajmu samochodów będzie w tym roku nadal rósł.