Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 4,3 proc. r./r., gdy średnio oczekiwano, że zwiększy się o 3,6 proc. Rozczarowała za to sprzedaż detaliczna. Wzrosła w grudniu o 1,7 proc., gdy spodziewano się zwyżki o 3,7 proc.

"Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że środowisko zewnętrzne jest bardziej skomplikowane i niepewne, a gospodarka krajowa jest pod potrójną presją spadku popytu, szoku podażowego i pogarszających się oczekiwań" - stwierdziło chińskie Narodowe Biuro Statystyczne.

- Lepsze od prognoz dane o PKB nie zmieniają większego kontekstu. Gospodarka chińska mierzy się teraz z wieloma przeciwnymi wiatrami i wdrażany jest cykl luzowania polityki - wskazuje Larry Hu, główny chiński ekonomista Macquarie Banku.

Chiny zmagają się obecnie z kryzysem na rynku nieruchomości, koncentrującym się wokół problemów części mocno zadłużonych deweloperów takich jak China Evergrande Group. Zagrożeniem dla gospodarki jest również chińska polityka wprowadzania lokalnych lockdownów po wykryciu nawet najmniejszych ognisk zakażeń Covid-19.

W poniedziałek Ludowy Bank Chin obciął stopę pożyczek średnioterminowych z 2,95 proc. do 2,85 proc. Obniżył ją po raz pierwszy od kwietnia 2020 r.