Te decyzje były zgodne z oczekiwaniami większości ekonomistów, choć część z nich oceniała, że EBC pod wpływem ewidentnego spowolnienia w gospodarce strefy euro oraz zawirowań politycznych we Włoszech zdecyduje się na wydłużenie QE.

„Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0, 0,25 i -0,4 proc." – głosi komunikat frankfurckiej instytucji.

Decyzyjne gremium EBC wciąż oczekuje, że główne stopy procentowe w strefie euro pozostaną na obecnym poziomie co najmniej do lata 2019 r. lub tak długo, jak będzie to konieczne, aby inflacja na trwale zbliżyła się co celu frankfurckiej instytucji, czyli wynosiła nieco mniej, niż 2 proc.

EBC potwierdził, że od października w ramach QE skupuje obligacje skarbowe i korporacyjne za 15 mld euro miesięcznie, zamiast 30 mld euro w poprzednich kilku miesiącach. Z końcem roku program ten, prowadzony od marca 2015 r., ma zostać wstrzymany.

O 14:30 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa EBC Mario Draghiego, na której będzie on zapewne pytany m.in. o ostatnie dane wskazujące, że gospodarka strefy euro traci impet, a także o konsekwencje sporu Włoch z Komisją Europejską w sprawie budżetu.