Sprzedaż drukarek w Europie spadnie nawet o 30 proc.

Publikacja: 22.08.2009 00:55

Zmniejszenie popytu na drukarki, kopiarki i skanery najmocniej uderza w lidera tego rynku w Europie.

Zmniejszenie popytu na drukarki, kopiarki i skanery najmocniej uderza w lidera tego rynku w Europie.

Foto: Rzeczpospolita

Producenci drukarek, kopiarek i tzw. urządzeń wielofunkcyjnych oferujących funkcje druku, kopiowania i skanowania nie mają powodów do zadowolenia. Z wyliczeń renomowanej amerykańskiej firmy badawczej Gartner Research wynika, że w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) sprzedaż tych urządzeń spadła w I półroczu o 24,4 proc. w stosunku do I połowy 2008 r.

W pierwszych sześciu miesiąch roku w regionie EMEA firmy i konsumenci indywidualni kupili 17,9 mln urządzeń drukujących, kopiujących i wielofunkcyjnych. Tymczasem w pierwszej połowie poprzedniego roku nabywców znalazło aż 23,8 mln sztuk sprzętu. Spadek najdotkliwiej odczuli liderzy rynku. Sprzedaż urządzeń HP zmniejszyła się o 31,5 proc. Drugi z kolei Canon – spadek o 25,8 proc.

Co gorsza, jak przewiduje Tosh Prabhakar, starszy analityk Gartnera, producenci nie mają co liczyć na szybkie odwrócenie się trendu, a sprzedaż sprzętu w II połowie roku będzie się nadal zmniejszać.

– Możemy się spodziewać, że na koniec roku będzie mniejsza o 30 proc. rok do roku – stwierdził Prabhakar.

Według Gartner Research powodem spadku sprzedaży jest drastyczne zmniejszenie wydatków inwestycyjnych w przedsiębiorstwach i instytucjach. Jak jednak podkreśla Gartner, koncerny odczuwające spadek przychodów ze sprzedaży urządzeń drukujących notują zwyżki sprzedaży w sektorze oprogramowania.

– Szczególnie dotyczy to narzędzi do zarządzania dokumentami elektronicznymi, pozwalających zmniejszyć m.in. koszty druku – mówi Prabhakar.

Dane gospodarcze
Nowe dane GUS. Nominalny PKB Polski podwoił się w niecałą dekadę
Dane gospodarcze
Ekonomiści Credit Agricole BP z najcelniejszym scenariuszem
Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego