Produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w firmach gdzie pracuje od 10 osób ) była we wrześniu br. o 7,7 proc. wyższa niż przed rokiem i o 13,0 proc. wyższa niż w sierpniu. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 7,1 proc. w skali roku i o 1,9 proc. w porównaniu z sierpniem. Mediana przewidywań ekonomistów, jaką zebrała "Rz" wyniosła 5,1 proc., a średnia 5,2 proc.
Zaś produkcja budowlano-montażowa była we wrześniu br. wyższa o 18,1 proc. niż przed rokiem i o 18,3 proc. w porównaniu z sierpniem. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym jest to 17,8 proc. więcej niż przed rokiem i o 4,1 proc. w porównaniu z sierpniem . także wyższe są ceny producenckie – o 8,1 proc w skali roku i o 1,4 proc. więcej niż przed miesiącem.
W stosunku do września ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji mebli – o 20,5 proc., metali – o 18,9 proc., wyrobów z metali – o 16,7 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 11,8 proc., wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych – o 10,3 proc. oraz artykułów spożywczych – o 9,7 proc. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku wystąpił w 8 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych – o 18,2 proc., maszyn i urządzeń – o 10,9 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 6,0 proc. oraz w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 5,2proc.
Dane o wzrostach produkcji przemysłowej i o cenach producentów zaskoczyły pozytywnie ekonomistów. - Pokazują, że przełożenie spowolnienia w Europie następuję wolniej niż się spodziewaliśmy - uważa Jakub Borowski, główny ekonomista Kredyt Banku. jego zdaniem nie można tych dobrych danych traktować jako skutku osłabienia złotego: - To jeszcze za wcześnie.
Ponieważ wzrost dotyczy głównie branż eksportowych, to inni ekonomiści przypuszczają, iz jest to połączenie dwóch czynników: efekt podpisanych wcześniej zamówień i osłabienie kursu złotego. - To bardzo dobry wynik. Pokazuje, że nasze firmy zachowują się podobnie jak niemieckie - dodaje Grzegorz Ogonek z ING Bank Śląski.