Reklama
Rozwiń

Karty na rynku walutowym będą rozdawały banki centralne

Rozchodzące się drogi najważniejszych banków centralnych będą decydowały o kursach walut w 2015 r. A to może oznaczać tylko jedno: dalsze umacnianie się dolara, słabnięcie euro i jena.

Publikacja: 29.12.2014 02:55

Wobec dróg głównych banków centralnych, trudno oczekiwać na rynku walutowym innych tendencji, niż um

Wobec dróg głównych banków centralnych, trudno oczekiwać na rynku walutowym innych tendencji, niż umocnienie dolara i osłabienie euro oraz jena.

Foto: Bloomberg

Co do tego wśród analityków walutowych panuje niemal powszechna zgoda. Skalę tych zmian i ich konsekwencje oceniają jednak różnie.

O tym, że amerykańska Rezerwa Federalna i Bank Anglii w 2015 r. dokonają najprawdopodobniej pierwszych po kryzysie podwyżek stóp procentowych, podczas gdy Europejski Bank Centralny i Bank Japonii będą nadal łagodziły politykę pieniężną, analitycy mówią nie od dziś. Dlatego już w mijającym roku miało to wyraźne przełożenie na kursy walut. Od lata dolar zyskał wobec euro i jena odpowiednio 12,5 i 19,8 proc. To może oznaczać, że inwestorzy uwzględnili już w kursach walut różnice w nastawieniu banków centralnych. Średnie prognozy analityków zdają się to potwierdzać: w 2015 r. dolar ma się umocnić wobec euro i jena już tylko o niespełna 4 proc. To jednak wystarczyłoby, aby za euro trzeba było zapłacić mniej niż 1,20 dolara – najmniej od dekady.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe