Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 29.12.2014 02:55 Publikacja: 29.12.2014 02:55
Wobec dróg głównych banków centralnych, trudno oczekiwać na rynku walutowym innych tendencji, niż umocnienie dolara i osłabienie euro oraz jena.
Foto: Bloomberg
Co do tego wśród analityków walutowych panuje niemal powszechna zgoda. Skalę tych zmian i ich konsekwencje oceniają jednak różnie.
O tym, że amerykańska Rezerwa Federalna i Bank Anglii w 2015 r. dokonają najprawdopodobniej pierwszych po kryzysie podwyżek stóp procentowych, podczas gdy Europejski Bank Centralny i Bank Japonii będą nadal łagodziły politykę pieniężną, analitycy mówią nie od dziś. Dlatego już w mijającym roku miało to wyraźne przełożenie na kursy walut. Od lata dolar zyskał wobec euro i jena odpowiednio 12,5 i 19,8 proc. To może oznaczać, że inwestorzy uwzględnili już w kursach walut różnice w nastawieniu banków centralnych. Średnie prognozy analityków zdają się to potwierdzać: w 2015 r. dolar ma się umocnić wobec euro i jena już tylko o niespełna 4 proc. To jednak wystarczyłoby, aby za euro trzeba było zapłacić mniej niż 1,20 dolara – najmniej od dekady.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Kolejna porcja danych nie jest już dostępna dla obywateli Rosji. Po gospodarce i handlu zagranicznym, teraz reżi...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie w...
Lipcowa obniżka stóp procentowych była „dostosowaniem”, a Rada Polityki Pieniężnej nie przesądza kolejnych decyz...
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy –...
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę re...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas