Rośnie inflacja w strefie euro

Ceny konsumpcyjne wzrosły w strefie euro w sierpniu o 1,5 proc. po 1,3 proc. w lipcu – poinformował urząd statystyczny Unii Europejskiej. To najwyższa inflacja od czterech miesięcy i wyższa od mediany prognoz wskazującej na 1,4 proc.

Aktualizacja: 31.08.2017 13:47 Publikacja: 31.08.2017 13:44

Rośnie inflacja w strefie euro

Foto: Bloomberg

To przyspieszenie niemal wyłącznie było spowodowane wzrostem cen energii. Inflacja bazowa w strefie euro, która oblicza się bez uwzględniania wyjątkowo zmiennych czynników, takich jak ceny żywności i paliw, pozostała na umiarkowanym poziomie 1,2 proc.

Wzrost gospodarczy strefy euro przyspiesza, wskaźnik zaufania do gospodarki jest najwyżej od 10 lat, a stopa bezrobocia spadła do 9,1 proc. Ale wszystko to nie przekłada się jeszcze na wyraźny wzrost inflacji i płac mimo utrzymywania przez bank centralny ujemnej stopy procentowej i 2,7 bln euro wpompowanych w gospodarkę w programie skupowania obligacji.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Subskrybuj
gazeta
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego
Dane gospodarcze
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Dane gospodarcze
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Dane gospodarcze
Polska kurczy się coraz szybciej. Jak wyjść z kryzysu demograficznego?
Dane gospodarcze
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku