Brakuje szczepionek przeciw Covid-19

Choć szczepienia przeciwko Covid-19 ruszyły dopiero w środę, już skończyły się szczepionki. A osób zakażonych przybywa.

Publikacja: 08.12.2023 03:00

Punkt szczepień w Gorzowie Wielkopolskim, 6 bm. Od 6 grudnia Polacy mają dostęp do szczepionki przec

Punkt szczepień w Gorzowie Wielkopolskim, 6 bm. Od 6 grudnia Polacy mają dostęp do szczepionki przeciw COVID-19 zaktualizowanej o dominujący wariant Kraken

Foto: PAP/Lech Muszyński

Rosnąca liczba zachorowań na Covid-19 zachęca Polaków do szczepień. Pierwsza tura szczepionek wyczerpała się już 6 grudnia. Tego dnia ruszyły szczepienia na nowy wariant koronawirusa – XBB.1.5, nazywany krakenem.

Pierwszego dnia punkty szczepień miały do dyspozycji 30 tys. dawek. Tymczasem na szczepienie zarejestrowało się 70 tys. osób. Pierwszego dnia zaszczepiło się ponad 3 tys. osób.

Czytaj więcej

Bruksela rozpatrzy pozew Pfizera przeciwko Polsce w styczniu 2024 roku

Już kilka godzin po rozpoczęciu akcji szczepień farmaceuci zaczęli zgłaszać, że nie ma możliwości domówienia kolejnych dawek szczepionki Nuvaxovid. Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że kolejna transza szczepionek – tym razem 200 tys. – jest już w drodze i jeszcze w tym tygodniu będzie w Polsce. Kiedy kolejne szczepienia? Aptekarze piszą w serwisie X (dawny Twitter), że z informacji udzielonych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych wynika, iż zamówienia na kolejne dawki będą mogli składać w przyszłym tygodniu. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że można to zrobić jeszcze w tym tygodniu.

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Coraz większe zainteresowanie szczepionkami

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zaapelowało do minister zdrowia Ewy Krajewskiej z prośbą o oficjalne poinformowanie opinii publicznej o braku szczepionek. Jak tłumaczy Bożena Janicka, prezeska PPOZ, brak preparatów przy jednoczesnej akcji medialnej skutkuje ogromną liczbą telefonów i zapytań pacjentów, co utrudnia bieżącą pracę placówek.

Zainteresowanie szczepieniami jest tym większe, że od kilku dni można zauważyć wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem. Dane resortu zdrowia pokazują, że w czwartek odnotowano 3137 zakażeń. To oznacza, że niemal co drugi wykonany test okazał się pozytywny.

Na Covid-19 zmarło we środę 18 osób, z czego10 bez chorób współistniejących. – Widzimy, że ta choroba w dalszym ciągu nie pozwala o sobie zapomnieć – skomentował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Radiu Puls.

COVID19
Potwierdzono skutki uboczne u zaszczepionych przeciwko COVID-19
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
COVID19
Niemcy: Powikłania u 0,00072 procent szczepionych na COVID-19
COVID19
Covid-19 wciąż nie odpuszcza. Dominuje nowy wariant
COVID19
W szpitalach w USA wracają obowiązkowe maski. Grypa i COVID atakują
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
COVID19
Sondaż: Czy Polacy chcą powrotu obowiązku noszenia maseczek?