Kan Quancheng, dyrektor komisji zdrowia w centralnej prowincji Henan, powiedział na konferencji prasowej, że "od 6 stycznia 2023 r. wskaźnik zakażenia Covid w prowincji wynosi 89%".

Przy populacji 99,4 mln, dane sugerują, że około 88,5 mln osób w Henan mogło zostać zarażonych.

Wizyty w klinikach osiągnęły szczyt 19 grudnia - powiedział Kan, "po czym wykazały stały trend spadkowy".

Otwarcie granic Chin w niedzielę było jednym z ostatnich kroków w odejściu od polityki zero Covid w kraju.

Czytaj więcej

Pożegnanie z zero Covid. Chiny ponownie otwierają granice

Oczekuje się, że liczba przypadków Covid wzrośnie jeszcze bardziej, gdy kraj będzie obchodził Księżycowy Nowy Rok w tym miesiącu, a miliony osób będą podróżować z dużych miast, aby odwiedzić starszych krewnych na wsi.

W pierwszej fali przedświątecznych podróży, według oficjalnych danych, 34,7 mln osób podróżowało w sobotę po kraju - co oznacza wzrost o ponad jedną trzecią w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Choć władze w Pekinie zrezygnowały z wymogu kwarantanny, wiele krajów żąda negatywnych testów od gości z Chin.

Oficjalnie, Chiny zgłosiły tylko 5272 zgonów związanych z Covid-19 na dzień 8 stycznia, jeden z najniższych wskaźników śmierci z powodu infekcji na świecie.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że Chiny zaniżają skalę epidemii, a międzynarodowi eksperci ds. zdrowia szacują, że ponad 1 mln osób w kraju może umrzeć w tym roku z powodu choroby.

Czytaj więcej

Chiński dziennik: Wirus jest słaby, my jesteśmy silniejsi

Najwyżsi urzędnicy służby zdrowia Chin i media państwowe wielokrotnie zapewniali, że infekcje osiągnęły już szczyt, a choroba nie stanowi zagrożenia.