Po trzech latach Chiny otwierają swoją granicę z Hongkongiem i kończą wymóg kwarantanny dla podróżnych, likwidując ostatni filar polityki zero COVID, która chroniła mieszkańców Chin przed wirusem, ale także odcinała ich od reszty świata.

Rozluźnienie przez Chiny w ciągu ostatniego miesiąca jednego z najściślejszych na świecie systemów walki z pandemią nastąpiło po historycznych protestach przeciwko polityce, która obejmowała częste testy, ograniczenia w przemieszczaniu się i masowe lockdowny, które poważnie sparaliżowały drugą co do wielkości gospodarkę.

Czytaj więcej

Niemiecki minister zdrowia zaniepokojony nowym podwariantem koronawirusa

- Jestem tak szczęśliwy, tak szczęśliwy, tak podekscytowany. Nie widziałam moich rodziców od wielu lat - powiedziała mieszkanka Hongkongu Teresa Chow, gdy wraz z dziesiątkami innych podróżnych przygotowywała się do przekroczenia granicy z Chinami kontynentalnymi z punktu kontrolnego Lok Ma Chau w Hongkongu.

- Moi rodzice nie są w dobrym stanie zdrowia i nie mogłam wrócić, aby ich zobaczyć, więc jestem naprawdę szczęśliwa, że mogę wrócić i zobaczyć ich teraz - powiedziała, dodając, że planuje udać się do swojego rodzinnego miasta we wschodnich Chinach w mieście Ningbo.

Inwestorzy mają nadzieję, że ponowne otwarcie pozwoli na ożywienie gospodarki wartej 17 bilionów dolarów, która odnotowuje najniższy wzrost od prawie pół wieku. Nagłe odwrócenie polityki wywołało jednak masową falę infekcji, która przytłacza niektóre szpitale i powoduje zakłócenia w działalności gospodarczej.

Otwarcie granic następuje po sobotnim rozpoczęciu "chun yun", pierwszego 40-dniowego okresu podróży w Księżycowy Nowy Rok, który przed pandemią był największą na świecie coroczną migracją ludzi powracających do swoich rodzinnych miast na wakacje z rodziną. Oczekuje się, że około 2 miliardy ludzi będzie podróżować w tym sezonie, prawie dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku.

Czytaj więcej

Chiński dziennik: Wygramy walkę z epidemią. Oficjalnie prawie nikt nie umiera

Oczekuje się również, że wielu Chińczyków zacznie podróżować za granicę, długo oczekiwana zmiana dla miejsc turystycznych w krajach takich jak Tajlandia i Indonezja, choć kilka rządów - zaniepokojonych wysoką liczbą zakażeń w Chinach - nakłada ograniczenia na podróżnych z kraju.

Jak twierdzą analitycy, podróże nie wrócą szybko do poziomu sprzed pandemii, ze względu na takie czynniki jak brak lotów międzynarodowych.

Chiny w niedzielę wznowiły też wydawanie paszportów i wiz turystycznych dla mieszkańców kontynentu oraz zwykłych wiz i pozwoleń na pobyt dla cudzoziemców. Pekin wprowadził limity dotyczące liczby osób, które mogą każdego dnia podróżować między Hongkongiem a Chinami.