Reklama
Rozwiń

Kobiety w ciąży nie stanęły w kolejce do szczepień przeciw krztuścowi

Z możliwości bezpłatnego szczepienia przeciw krztuścowi skorzystało jak dotąd ok. 800 kobiet w ciąży.

Publikacja: 18.11.2024 15:03

Kobiety w ciąży nie stanęły w kolejce do szczepień przeciw krztuścowi

Foto: Adobe Stock

Od połowy października kobiety między 27. a 36. tygodniem ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. W przypadku ciąży zagrożonej przedwczesnym porodem, kobieta może zaszczepić po 20. tygodniu ciąży, jeżeli zgodę wyrazi lekarz prowadzący ciążę.

Czytaj więcej

Rośnie liczba przypadków krztuśca. Chorują nie tylko dzieci

Od 15 października br. do 13 listopada 2024r. odnotowano 803 szczepienia – przekazało „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Zdrowia. Uprawnionych do przyjęcia szczepionki przeciw krztuścowi może być nawet pięciuset krotnie więcej.

Resort wskazuje, że „w 2024 r. oszacowano liczbę kobiet ciężarnych – 40 tys. kobiet będących w III trymestrze ciąży (po ukończeniu 27. do 36. tygodnia ciąży), które w analogicznym okresie w 2023 r.(listopad i grudzień) mogłyby skorzystać ze szczepienia”. W szacunkach brano pod uwagę statystyki dotyczące porodów za 2023 r.

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca wykonywanie szczepień przez kobiety w ciąży; podobnie w przypadku ich partnerów oraz przyszłych dziadków dziecka. To tzw. szczepienia kokonowe, które mają na celu ochronę noworodka w okresie, w którym dziecko nie może jeszcze zostać zaszczepione.

Liczba przypadków zachorowania na koklusz rośnie. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że od 1 stycznia do 15 listopada tego roku w Polsce odnotowano 26 072 przypadki krztuśca. W analogicznym okresie 2023 roku było to 738 przypadków.

Choroby
Rak płuca. „Musimy skończyć z chałupnictwem”
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Choroby
Cyfrowe pokolenie cierpi inaczej
Choroby
Niepalący młodzi ludzie też chorują na raka płuca
Choroby
Pojawił się nowy wariant koronawirusa, także w Europie. Co o nim wiadomo?
Choroby
Potrzebujemy sieci ośrodków leczenia SM